‘Te su osobe već treći put konzumirale alkohol. Prošla dva puta bili su osuđeni na bičevanje, a ovaj put im je izrečena smrtna kazna’, rekao je Hasan Šariati, čelnik sudske vlasti u pokrajini Horasan Razavi. Presudu je potvrdio vrhovni sud, ali po iranskom zakonu, osoba osuđena na smrt zbog opijanja može umaći pogubljenju ako se pokaje.
Nakon islamske revolucije 1979., u Iranu su zabranjeni proizvodnja, prodaja i konzumiranje alkohola i mogu ga piti samo pripadnici kršćanskih manjina. Za popijenu čašu alkohola kazna je 80 udaraca bičem, ali ako se nekog triput zatekne da pije, može biti osuđen na smrt. Zadnja takva presuda izrečena je 2007., ali se osuđenik pokajao i umakao pogubljenju.
>> Rat protiv opijanja: Britanija će odrediti minimalnu cijenu alkohola
Policijski načelnik, general Esmail Ahmadi Mogadam izjavio je nedavno da u zemlji ima ‘dvjestotinjak tisuća alkoholičara’ i da se 80 posto alkoholnih pića prokrijumčari u Iran iz iračkog Kurdistana. Uz alkohol koji se uvozi ilegalno, u Iranu se može naći i alkohol iz domaće radinosti koji se proizvodi potajno, jeftiniji je, ali može biti otrovan pa svake godine u Iranu odnosi desetke žrtava. (Hina)
Pratite najnovije vijesti bilo kada, bilo gdje. Pratite nas na mobilnih uređaja.