Dužnosnici su u 10.30 sati po srednjeuropskom vremenu došli u njezin dom i pročitali joj nalog vojne hunte o puštanju na slobodu.
>> Tajlandski premijer za oslobođenje mianmarske disidentice
'Ona je sada slobodna', rekao je neimenovani dužnosnik. Prema AFP-u, oko 2.000 ljudi okupilo se oko kuće dobitnice Nobelove nagrade za mir.
Svjetski čelnici pozdravili oslobađanje Aung San Suu Kyi, uz ocjenu da se to trebalo dogoditi puno prije i uz zahtjev da se na slobodu puste svi politički zatvorenici u Mianmaru, zemlji kojom već desetljećima vlada vojna hunta.
Obama - ona je moj heroj
'Ona je moj heroj i nadahnuće za sve koji se bore za zaštitu ljudskih prava u Burmi i diljem svijeta. Sjedinjene Države pozdravljaju njezino puštanje na slobodu, do kojega je trebalo doći već odavno', stoji u izjavi američkog predsjednika Baracka Obame.
Britanski premijer David Cameron ističe da se oslobađanje Suu kyi, simbola borbe za demokraciju u Mianmaru, trebalo dogoditi puno prije i poziva na puštanje na slobodu 2100 ostalih političkih zatvorenika u Mianmaru. 'To se trebalo dogoditi puno ranije. Suu Kyi je nadahnuće za sve nas koji vjerujemo u slobodu govora, demokraciju i ljudska prava', rekao je Cameron.
'Nisu joj smjeli oduzimati slobodu'
U priopćenju objavljenom nedugo nakon oslobođenja dobitnice Nobelove nagrade za mir, francuski predsjednik Nicolas Sarkozy naglašava da je sretan što Suu Kyi 'uživa slobodu koja joj i nije smjela biti oduzeta'. 'Francuska će pažljivo motriti na uvjete u kojima će Suu Kyi uživati svoju novootkrivenu slobodu', rekao je Sarkozy upozorivši vojnu huntu da je bilo kakvo ograničavanje slobode neprihvatljivo.(Hina)