Vršitelj dužnosti predsjednika Srpske napredne stranke (SNS) Aleksandar Vučić novi je ministar obrane i potpredsjednik vlade zadužen za sigurnost, borbu protiv organiziranog kriminala i korupcije, dok je za ministra vanjskih poslova izabran dugogodišnji srbijanski diplomat i bivši srbijanski veleposlanik u Japanu Ivan Mrkić.
Dosadašnji ministar obrazovanja Žarko Obradović (SPS) tu će funkciju obavljati i nadalje, ministar prometa bit će dosadašnji ministar za infrastrukturu Milutin Mrkonjić (SPS), a nova ministrica zdravlja je dosadašnja predsjednica parlamenta Slavica Đukić Dejanović (SPS).
Predsjednik srbijanskog Nacionalnog vijeća za suradnju s Haaškim tribunalom i predsjednik Socijaldemokratske partije Srbije (SDPS) Rasim Ljajić izabran je za podpredsjednika vlade i ministra za unutarnju i vanjsku trgovinu, telekomunikacije i informatičko društvo.
>> Goli otok: Je li odšteta od 9 dolara po danu zatočeništva dovoljna?
Predsjednik Ujedinjenih regiona Srbije (URS) Mlađan Dinkić u novoj je vladi ministar financija i gospodarstva, a dužnosnica te stranke Verica Kalanović ministrica regionalnog razvoja i lokalne samouprave, dok je Suzana Grubješić, također dužnosnica URS-a potpredsjednica vlade zadužena za europske integracije.
Predsjednik Partije ujedinjenih penzionera Srbije (PUPS) Jovan Krkobabić također je potpredsjednik vlade te ministar rada, zapošljavanja i socijalne politike, a predsjednik Nove Srbije (NS) Velimir Ilić ministar građevinarstva i urbanizma. U vladi je i vođa Stranke demokratske akcije Sandžaka (SDA) Sulejman Ugljanin, koji će obavljati funkciju ministra bez portfelja zaduženog za nedovoljno razvijena područja.
Od ukupno 250 zastupnika, koliko broji srbijanski parlament, za novu vladu glasovala su 142 zastupnika, dok je protiv bilo njih 72, a odmah po završetku glasovanja predsjednik parlamenta Nebojša Stefanović odredio je stanku od 20 minuta kako bi se članovi nove vlade pripremili za polaganje prisege, čime će službeno preuzeti dužnost.
Nova vlada bi svoju prvu sjednicu trebala održati već tijekom poslijepodneva, nakon što prethodno bude obavljena primopredaja premijerske dužnosti koju će Dačić preuzeti od dosadašnjeg predsjednika vlade Mirka Cvetkovića.
Glasovanju o novoj vladi kao posebni gosti u parlamentu su nazočili predstavnici diplomatskog zbora i vjerskih zajednica, a izboru nove vlade prethodila je desetosatna rasprava koja je trajala tijekom cijele noći do petka rano ujutro.
Novu vladu Srbija je dobila skoro dva mjeseca pošto je 31. svibnja konstituiran novi parlament nakon općih izbora održanih 6. svibnja. Od ukupno 250 zastupničkih mjesta u parlamentu, najveći broj na tim izborima dobio je SNS sa svojom koalicijom - 73, a zatim koalicija oko Demokratske stranke (DS) Borisa Tadića - 67, dok je SPS s pratećom koalicijom bio treći s osvojena 44 zastupnička mandata.
Tadićev DS i Dačićev SPS bili su glavni partneri u bivšoj vladi, a neposredno nakon parlamentarnih izbora među njima je bila dogovorena potpora Dačićeve koalicije predsjedničkom kandidatu Borisu Tadiću u drugom krugu srbijanskih predsjedničkih izbora 20. svibnja, kao i nastavak zajedničkog političkog djelovanja dvije koalicije.
Nakon što je u drugom krugu predsjedničkih izbora pobijedio tadašnji čelnik SNS-a Tomislav Nikolić, on je potkraj lipnja Dačiću povjerio mandat za sastavljanje nove srbijanske vlade.
Dačić je tada objasnio kako je politička realnost u Srbiji promijenjena činjenicom da je Nikolić pobijedio na predsjedničkim izborima i SNS osvojila najveći broj glasova na parlamentarnim izborima.
Naveo je kako je SPS vrlo korektno surađivao u dosadašnjoj vladi s DS-om i želi da ta suradnja i dalje postoji oko nacionalnih i državnih pitanja, kao i sa svim strankama u Srbiji. Odluka SPS-a je, po njegovim riječima, bila teška, zbog dobrih odnosa s DS-om ali, objasnio je, sada nije bila u pitanju njegova osobna funkcija ili ambicija već odluka koja je važna za budućnost koalicije oko SPS-a i budućnost države.
Predsjednik DS-a Boris Tadić je, komentirajući tada to što je Nikolić mandat za sastavljanje nove vlade povjerio Dačiću, kazao kako je koalicijom sa SNS-om Dačićeva stranka prestala biti strateški partner DS-a, te istaknuo kako Dačić u pregovorima s DS-om svakako ne bi dobio mjesto premijera te da DS ne bi na to pristao jer ne vjeruje da bi Dačićeva stranka u ovom trenutku dovoljno dobro upravljala državnim sustavom i vladom. (Hina)
Pratite najnovije vijesti bilo kada, bilo gdje. Pratite nas na mobilnih uređaja.