Nakon afere iz SAD-a Ljubljanu potresa i srbijanska

Slika nije dostupna
Nakon afere s američkom diplomatskom bilješkom kojom se Sloveniji, kao predsjedajućoj Europskom unijom, sugerira da prva prizna neovisnost Kosova, Sloveniju je pogodila i nova afera, ovaj put iz Beograda, prenose u utorak slovenski elektronički mediji.

Pozivajući se na pisanje beogradske "Politike", RTV Slovenija i POP TV prenose da je taj dnevni list "imao uvid" u više desetaka slovenskih diplomatskih dokumenata, od kojih prvi potječu iz 1996. godine.

Iz tih dokumenata navodno je razvidna preobrazba slovenske politike od, u početku potpunog, podržavanja cjelovitosti Srbije do pristajanja, a u konačnici i "potpunog nijekanja te cjelovitosti". Preobrazba slovenske politike odvijala se usporedo s uključivanjem Slovenije u NATO i Europsku uniju.

Dokumenti na koje se poziva Politika navodno dokazuju da "Slovenija aktivno pomaže američkoj politici u borbi protiv Rusije".

Beogradska afera tako je uzdrmala Ljubljanu koja se još nije
oporavila od šoka nakon što je u javnost procurila američka
diplomatska nota.

"Politika" piše da je Slovenija još 2003., za NATO i Europsku uniju dragovoljno preuzela ulogu specijalistice za zapadni Balkan, a posebice je u tome bila aktivna prije "agresije NATO-a" na Srbiju

List ipak navodi da je Ljubljana pozivala na teritorijalnu
cjelovitost i upozoravala na "ništavnost" sporazuma koje je "pod prisilom" Srbija morala zaključiti u vezi s Kosovom.

Slovenija je takvo stajalište kasnije stubokom promijenila u doba priprema za ulazak u NATO i EU, tvrdi beogradski dnevnik.

U opširnoj priči naslovljenoj "Slovenski tajni dokumenti", navodi se i da je Slovenija Uniji i NATO-u "nametala svoje analize" u vezi s razvojem situacije u regiji.

"Politika" tvrdi da dokumenti koje je imala na raspolaganju pokazuju da je Slovenija u jednoj fazi čak predlagala osnutak nekakvog saveza balkanskih država.

List nadalje otkriva da je službena Ljubljana u svojoj politici u
regiji u "šizofrenoj situaciji" s obzirom da mora podržavati politiku međunarodnih sila prema zapadnom Balkanu s jedne strane, a s druge strane ima vlastite ekonomske interese.

- Šizofrenost kontradiktorne uloge slovenske diplomacije danas se najbolje ogleda u dokumentu kojem se od Slovenije traži da se zauzme za to da sve balkanske države što prije dobiju pretpristupni status, pa i bez pregovora, kako bi se stanovništvo tih država motiviralo za buduću stabilizaciju i demokratizaciju institucija, te poboljšanje svakodnevnog života, piše "Politika".

- Ovu preporuku slovenskih diplomata Bruxelles očito ne uvažava niti poštuje jer Unija sve dosljednije iskorištava pristupanje EU-u kao metodu ucjenjivanja ciljnih država da povuku ili prihvate njezine poteze, navodi beogradski list.

Politika piše da je Slovenija obavještavala međunarodnu zajednicu i o stanju i raspoloženju u vojsci Srbije, o prodaji oružja arapskim zemljama, te optužuje Ljubaljanu da prema zapadnom Balkanu vodi politiku "ispod žita".

Slovenija se stavlja u ulogu koju diktiraju "veliki" pri čemu je
izvela "salto mortale" u svojoj politici prema Srbiji i Kosovu,
ocjenjuje beogradski list.

Povezane teme