Najteži dan od početka krize

Pad na europskim i azijskim burzama nakon pada na Wall Streetu

Slika nije dostupna
Nakon snažnog pada na Wall Streetu danas su žestoko pala i europska i azijska financijska tržišta.

U Europi su burzvni indeksi pali zbog nepovjerenja u mogućnosti lidera eurozone da će izaći na kraj s dužničkim problemom. Britanski FTSE 100 i njemački DAX pali su za 2 posto samo dos tanek za ručak. Postoje bojazni zbog sporog oporavka u Europi i SAD-u. Europski povjerenik Olli Rehn je poručio da se 'ne smije podcijeniti politička volja da se brani Euro'.

Nakon jučerašnjeg snažnog pada na Wall Streetu, danas su oštro posrnule i dionice na azijsko-pacifičkim burzama. Hongonški Hang Seng zaronio je 4,29 posto, japanski Nikkei 225 za 3,72 posto, južnokorejski Kospi 3,70 posto, a kineski CSI 300 za 2,12 posto. MSCI indeks azijsko-pacifičke regije posrnuo je 4 posto na 125,6 bodova.

Newyorška burza u četvrtak je imala jedan od najtežih dana od početka svjetske financijske krize prije tri godine. Indeksi Dow Jones i S&P pali su za više od četiri posto, dok je Nasdaq izgubio pet posto vrijednosti zbog strahovanja investitora da bi Sjedinjene Države mogle ući u novu recesiju, te zbog zabinutosti da bi dužnička kriza mogla ugroziti dva velika gospodarstva eurozone - talijansko i španjolsko.

Dow Jones je ostvario gubitak od 512 bodova, ili 4,31 posto, te je pao na 11,383 bodova. Riječ je o najvećem padu tog dioničkog indeksa u jednom danu od listopada 2008.

Indeks S&P 500 pao je 4,78 posto, na 1,200 boda, dok je tehnološki indeks Nasdaq izgubio 5,08 posto i pao na 2,556 bodova.

Analitičari taj veliki pad pripisuju većem broju čimbenika. Američki gospodarski podaci su se pogoršali što sugerira usporavanje rasta a možda i ulazak SAD-a u novu recesiju, dok istodobno rastu strahovanja od jačanja dužničke krize u Europi, osobito u većim gospodarstvima poput Italije i Španjolske.

 

Povezane teme