UNICEF je studiju proveo u 21 državi članici Organizacije za gospodarsku suradnju i razvoj (OECD) ocjenjujući dječju sreću u području materijalnog blagostanja, zdravstva i sigurnosti, obrazovanja, odnosa s obitelji i prijateljima, ponašanja i prijetnji, a sliku je upotpunjena vlastitom procjenom djece obuhvaćene anketom.
"Sve države imaju slabosti kojima se moraju pozabaviti", navodi direktorica istraživačkog centra UNICEF-a Marta Santos Pais na internetskim stranicama Zaklade.
Prema studiji nijedna od zemalja OECD-a nije vodeća u svih šest ocjenjivanih područja, no manje zemlje sjeverne Europe najbolje skrbe za djecu - Nizozemska, zatim Švedska, Danska i Finska.
Velika Britanija, koja je prikupila najgore ocjene u odnosu prema obitelji i prijateljima, kritizirala je u srijedu izvješće koje
pokazuje da ona uz Sjedinjene Države zauzima dno popisa.
London tvrdi da su korišteni stari podaci koji nisu obuhvatili
poboljšanja u nekim kategorijama, poput broja maloljetničkih trudnoća.
Sjedinjene Države na zadnjem su mjestu u području skrbi za zdravlje i sigurnost djece. Kriteriji procjene su stopa smrtnosti novorođenčadi, niska porođajna težina, cijepljenje, stopa ozljeđivanja i stopa smrtnosti zbog nesretnog slučaja.
Ne postoji jaka ili konzistentna veza između BDP-a neke države i ocjene blagostanja djece.
Tako je Češkoj Republici ukupna ocjena blagostanja djece bolja nego li u nekoliko mnogo bogatijih europskih zemalja, stoji u izvješću objavljenom na internetu.
Međutim, nijedna od tri zemlje koje zauzimaju vrh liste nije
prikupila najbolje ocjene u svih šest ocjenjivanih područja.
Konvencija o pravima djece poziva sve zemlje da ulažu u djecu "najviše što mogu prema svojim raspoloživim resursima", ističe Santos Pais u izjavi na web stranici.
Objavljena studija provedena je kako bi se procijenilo koliko države poštuju potpisanu Konvenciju o dječjim pravima.
"Ne može se reći da je neka zemlja učinila najviše što može za svoju djecu ako druge države sličnoga stupnja gospodarskog razvoja čine mnogo bolje, a upravo je to svrha izrade usporednih tablica", ističe UNICEF.