Zadatak rangiranja najboljih elitnih svjetskih specijalnih postrojbi vrlo je nezahvalan zadatak, no u daljnjem pregledu, prenosimo njih šest, po izboru Business Insidera.
Neke od tih jedinica, iozdvajaju se nad ostatkom, kako zbog svojeg besprijekornog učinka, tako i zbog straha kojeg ulijevaju u kosti svojim protivnicima. Njihovi pripadnici prošli su i prolaze rigorozne treninge, koji su dizajnirani tako da ih mogu proći samo najbolji od najboljih.
U svijetu u kojem važnost broja vojnika više nije garancija za efektivnost, ovi elitni vojnici osiguravaju ono najvažnije - da se posao obavi kako treba. Pod svaku cijenu.
Započnimo s elitnom postrojbom koja je i pokrenula čitavu priču - britanskim Special Air Service postrojbama (poznatijim pod akronimom SAS).
1. Britanske specijalne postrojbe dijele se na mornaričke i pješačke, a SAS je pješačka verzija, čiji je slogan "Who dares wins" jako dobro poznat u svijetu. Priča o SAS-u je doista mnogo, no umjesto nabrojavanja njihovih doista nevjerojatnih uspjeha i činjenice da imaju besprijekoran učinak, najbolje je navesti ono što druge respektabilne vojske misle o njima.
Upitan o važnosti uloge SAS-a u borbama koje su uslijedile nakon invazije na Irak, američki general Stanely McChrystal je rekao kratko i jasno: "Bili su ključ svega. Ne bi smo mogli to izvesti bez njih".
2. Britanski ekvivalent američkim SEALS-ima je postrojba Special Boat Service (SBS), odnosno mornaričke specijalne postrojbe.
Prilikom selekcije za ulazak u tu postrojbu, kandidat mora proći pakleno testiranje u tropskim šiumama Belizea te trening preživljavanja u borbi, koji uključuje i brutalno mučenje i ispitivanje kandidata. Svaki kandidat ima svega dva pokušaja da prođe testiranje.
3. Američke SEALS-e mnogi će najbolje pamtiti po njihovoj misiji u Abottabadu u Pakistanu i eliminaciji zloglasnog vođe Al Kaide, Osame bin Ladena.
Da bi se postalom dio tog elitnog tima, kandidat mora prije treninga moći u dvije minute napraviti slijedeće vježbe: 42 skleka i 50 trbušnjaka. Nakon toga mora istrčati 2,4 kilometra u manje od 11 minuta. Dakle, to je samo za zagrijavanje.
Zanimljivost iz njihovog rigoroznog treninga je i primjer pijenja krvi kobre tijekom vježbe preživljavanja u džungli. Takav trening su proveli zajedno s tajlandskom mornaricom tijekom zajedničke vojne vježbe Cobra Gold 2014.
4. Ruske Alfe su dio Federalnog sigurnosnog biroa (FSB) i jedne su od najpoznatijih u svijetu, kako po učinku, tako i po strahu kojeg izazivaju kod svojih protivnika. riječ je o elitnoj protuterorističkoj jedinici, koju je još 1974. godine osnovao bivši KGB.
No, Alfe su došle i na udar kritika godine 2002. i tijekom talačke krize u moskovskom kazalištu, u kojoj je umrlo 129 talaca zbog plina koji je upotrijebljen za neutraliziranje militanata, koji su zauzeli to kazalište i zadržali taoce.
5. Izraelska jedinica Sayeret Matkal jedna je od svjetskih najelitnijh postrojbi. Njihov primarni zadatak je prikupljanje obavještajnih podataka i često operacije provode duboko iza neprijateljskih linija.
U njihovom kampu za regrute, svi kandidati prolaze brutalne vježbe tijekom kojih ih konstantno nadziru liječnici i psiholozi. Samo najjači prolaze.
6. Od svih protuterorističkih elitnih postrojbi u svijetu, malo koja se može usporediti s s francuskim GIGN-om (National Gendarmerie Intervention Group). Oni broje 200 pripadnika i vježbaju isključivo za djelovanje u talačkim krizama. Od svog osnutka 1973. godine, GIGN tvrdi da su oslobodili više od 600 osoba iz ruku terorista i otmičara.
U Francuskoj je zakonom zabranjeno objaviti lica pripadnika GIGN-a.
Jedna od njihovih najneobičnijih intervencija bila je zauzimanje Velike džamije u Meki 1979. godine. Zbog zabrane ulaska nemuslimanima u taj sveti grad, tim od trojice pripadnika GIGN-a privremeno su se obratili na islam kako bi mogli pomoći saudijskoj vojsci u zauzimanju džamije od terorista.