Predstavnici delegacije izrazili su zabrinutost zbog najavljenog jednostranog vojnog djelovanja Turske u sjevernoistočnoj Siriji, uz puno uvažanje Turske kao važnog faktora sigurnosti u regiji.
„Ukoliko ofenziva bude pokrenuta, očekujemo od turskih jedinica da učine sve u svojoj moći da zaštite civile, osiguraju slobodu kretanja lokalnog stanovništva i pun pristup humanitarnim organizacijama“, naglasio je Picula i dodao kako ova kriza ne može biti riješena vojnim putem, već isključivo političkim dogovorom.
Članovi delegacije založili su se da Europska unija nastavi s naporima za rješavanje krize u Siriji i da podrži sirijsku prijelaznu vladu i zajednice na sjeveru te zemlje.
„Ljudi na sjeveroistoku Sirije u potpunosti su ovisni o pomoći međunarodne zajednice, a cijena nedovoljnog humanitarnog angažmana bila bi previsoka. Prisutnost Europske unije zato je nužna kako bi se osiguralo pružanje osnovnih usluga koje zajednice održavaju na životu. U isto vrijeme, obnova ima smisla samo ukoliko ne jača Asadove milicije i njegov režim“, rekao je Picula.
Tijekom posjeta Gaziantepu i Ankari, zastupnici Europskog parlamenta susreli su se s predstavnicima turskih vlasti, šefom EU delegacije u Turskoj, predstavnicima sirijske opozicije, međunarodne zajednice i sirijskog civilnog društva. Razgovarali su o raznim aspektima sigurnosne situacje u sjevernoj Siriji i Turskoj, EU pomoći Turskoj u rješavanju izbjegličke krize, kao i suradnji EU i NATO.