Nafta koja već dva i pol mjeseca ističe iz oštećene bušotine BP-a 80 km od obale Louisiane, u četvrtak je dostigla količinu od 140,6 milijuna galona, po najvišoj procjeni vladinih znanstvenika da dnevno ističe 60.000 barela nafte, te podatka BP-a da dnevno prikuplja oko 27.000 barela. Praćenje ukupne količine nafte je ključno, jer će BP vjerojatno biti kažnjen po galonu nafte koja je istekla u more, izjavio je Larry McKinney, direktor Istraživačkog instituta za Meksički zaljev pri sveučilištu Teksas A & M, u gradu Corpus Christi. 'Važno je znati taj broj jer će imati utjecaja na obnovu i oporavak', izjavio je McKinney za agenciju AP.
>> VIDEO: 'Čelnici BP-ja očajno bježe od mrlje'
Ed Overton, profesor na studiju zaštite okoliša sveučilišta Louisiana State, izjavio je da će 'BP-ova naftna mrlja biti daleko veća od Ixtoc-ove u trenutku kada završi'. BP je najavio da bi početkom kolovoza trebao zatvoriti bušotinu Deepwater Horizon, kada se dovrši usporedna bušotina. Ekološka katastrofa u Meksičkom zaljevu počela je 20. travnja s eksplozijom i potonućem naftne platforme Deepwater Horizon, u kojoj je poginulo 11 radnika. Zbog prolaska uragana Alex zapadnim dijelom Meksičkog zaljeva, prekinuti su radovi na sakupljanju nafte s površine i postavljanju plutajućih ograda, koji bi se trebali nastaviti tri dana nakon završetka oluje, rekao je u četvrtak admiral Obalne straže Thad Allen.
Dva posebna plovila BP koja crpe naftu na tzv. glavi bušotine, na dubini od 1.500 metara i spaljuju je na bakljama na površini, nastavila su s radom. U Meksički zaljev u srijedu je doplovio najveći brod za skupljanje nafte na svijetu, modificirani supertanker u vlasništvu tajvanskog brodara TMT Shiping, objavila je Obalna straža. Brod je usidren u Boothvilleu, u Louisiani na ušću rijeke Mississippi, gdje čeka dopuštenje vlasti i ugovor s BP-om da počne s radom. (Hina)