Razlog strahovima inženjera je zračni ventil na spremniku za gorivo, koji zahtjeva kompletan redizajn. Dok se takvo što ne dogodi, zrakoplov će morati u širokom luku oko olujnih oblaka, što baš i nije privlačan prodajni adut za zemlje partnere SAD-a.
>> VIDEO: F-35 nakon 10 godina sletio vertikalno
Čitav program F-35 JSF-a doživljava poteškoće još od 2000. godine, kad su se pojavili prvi problemi s probijanjem rokova i odgodama razvojnog dijela projekta, prenosi Business insider.
Trenutne procjene troška kupnje, uvođenja i stavljanja u vojnu uporabu tih borbenih zrakoplova u SAD-u iznosi oko bilijun dolara, u razdoblju od idućih 50 godina. Očekuje se kako će F-35 JSF biti integriran u američko zrakoplovstvo, mornaricu i marince.
Američko ministarstvo obrane za problem s ventilom na spremniku goriva znalo je još od 2009. godine i znali su da zbog tog problema spremnik za gorivo u uvjetima grmljavinskog nevremena i udara munje, primjerice, može vrlo lako eksplodirati.
Zbog svih problema, vojni partneri SAD-a polagano se povlače iz igre, a narudžbe F-35 JSF zrakoplova konstantno su u padu. Velika Britanija smanjila je svoju inicijalnu narudžbu od 138 zrakoplova tog tipa, na njih samo 48. Kanada je u prosincu najavila kako se povlači u potpunosti iz kupnje tih zrakoplova, a Australija je SAD-u poručila ukoliko bude još problema, da će kupiti 24 F/A-18 Super Hornet borbenih zrakoplova i odustati od kupnje F-35 JSF-ova.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook