Dvodnevnoj konferenciji nazoče predsjednici parlamenata VE-a, među kojima predsjednik Hrvatskog sabora Josip Leko, kao i predsjednici parlamentata susjednih zemalja i zemalja promatrača.
"Dijelimo iste vizije za napredni, dinamični i demokratski europski kontinent, ali smo također suočeni s istim izazovima. Iako smo svjedočili velikom napretku od pada Berlinskog zida – razdobljima velikog gospodarskog razvoja, demokratizacije i otvorenijih društava – nad obzorom su se nadvili tamni oblaci", rekao je u svom uvodnom govoru predsjednik norveškog parlamenta Olemic Thommessen.
"Milijuni naših građana su nezaposleni... Stanje ljudskih prava na dijelovima našeg kontinenta nije u skladu sa standardima na koje smo se obvezali. Oružani sukobi nanose patnje civilima i stvaraju napetosti između zemalja koje bi trebale biti bliski partneri. Čak smo suočeni s teškim kršenjima međunarodnih prava kada je jedna europska država silom anektirala dio susjedne zemlje", rekao je Thommessen, očito misleći na rusku aneksiju ukrajinskog Krima.
Ruski embargo na hranu Europu stoji 5 milijarda eura godišnje
Po njegovim riječima, ova konferencija je izvrsna prilika za dijalog i razmjenu mišljenja, ali je također jedinstvena arena u kojoj svi nazočni dijele zajednički cilj jačanja načela i vrijednosti Vijeća Europe: poštivanja ljudskih prava i temeljnih sloboda svih ljudi, demokracije i obrane vladavine zakona bez obzira na rasu, vjeru ili spol.
"Suočeni smo s krizom suvereniteta i sigurnosti u Europi. Ne mogu umanjiti opasnosti koje vidim u sukobu koji se razvija u Ukrajini i umiješanosti Rusije, uključujući njezinu aneksiju Krima koja je neprihvatljiva”, rekla je predsjednica Parlamentarne skupštine Vijeća Europe (PACE) Anne Brasauer u svom uvodnom govoru.
"Događaji u Ukrajini i drugim dijelovima Europe neki su od najozbiljnijih izazova s kojima je suočena Europa od Hladnog rata", istaknula je.
Predsjednica PACE-a je kazala da je ove godine Oslo izabrano za domaćina konferencije budući da Norveška slavi dvjestotu godišnjicu svog ustava.
Na konferenciji će se raspravljati o ustavnim pravima i slobodama, suverenitetu i sigurnosti u Europi te jačanju demokracije.
Prva konferencija ECPP-a održana je 1975. i otad se održava svake dvije godine i to naizmjence u Strasbourgu i nekoj od prijestolnica zemalja članica Vijeća Europe. (Hina)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook