"Malo pomalo dolazimo do zaključka da su Sjedinjene Države donijele internu odluku, ili su blizu takvoj odluci, da se povuku iz ugovora o iranskom nuklearnom programu", rekao je diplomat za rusku agenciju Interfax.
"To bi mogla biti jedna od teških pogrešaka vanjske politike Washingtona, jako loš potez", dodao je.
U petak je Donald Trump potvrdio obustavu gospodarskih sankcija Iranu, ukinutih u sklopu sporazuma s Teheranom i drugim velikim silama (Kina, Rusija, Francuska, Njemačka i Velika Britanija).
Trump je rekao kako je ovo posljednji put da odustaje od uvođenja sankcija Iranu kako bi Washingtonu i njegovim europskim saveznicama pružio šansu da poprave ogromne propuste originalnog nuklearnog sporazuma iz 2015.
Visoki dužnosnik vlade rekao je da Trump želi da se taj sporazum pojača dodatnim dogovorom u idućih 120 dana ili će se SAD iz njega povući.
Sam Trump nije bio zadovoljan što će se još jednom odreći sankcija protiv Irana, države koju smatra sve većom prijetnjom, a s kojom je sporazum postignut u vrijeme predsjedništva Baracka Obame.
"Ovo je posljednja šansa", kazao je. "U izostanku takvog sporazuma SAD se više neće odreći sankcija kako bi ostao dio nuklearnog sporazuma s Iranom. Ako u bilo kojem trenutku procijenim da takav dogovor nije na vidiku, odmah ću se povući iz sporazuma".
Europske potpisnice sporazuma složne su u vezi njegova teksta kojim se kani spriječiti iranski razvoj atomske bombe, u zamjenu za ukidanje gospodarskih sankcija.
Moskva ga također podržava i Rjabkov je u subotu rekao da će Rusija učiniti sve što je u njezinoj moći da ga spasi. On je također pozvao na intenzivan rad Moskve, Pekinga i Europljana na spašavanju tog teksta.
Trumpove komentare o sporazumu ocijenio je "krajnje negativnima", objavila je ruska agencija RIA Novosti.
U priopćenju koje je u subotu prenijela novinska agencija IRNA, iransko ministarstvo vanjskih poslova navodi da "neće prihvatiti nikakvu izmjenu sporazuma - ni sada ni u budućnosti".
Iran je također istaknuo da će odgovoriti na sankcije koje su SAD uvele šefu pravosuđa te zemlje ajatolahu Sadiku Laridžaniju. SAD su uvele sankcije protiv 14 pojedinaca i tvrtki zbog, kako se navodi, kršenja ljudskih prava i podrške iranskom programu oružja, a među njima je i šef iranskog pravosuđa.
Američko ministarstvo financija navodi da je Laridžani"odgovoran za naređivanje, kontrolu i provođenje ozbiljnih kršenja ljudskih prava građana Irana", prenosi Reuters. (Hina)