Milijuni nezaposlenih i besperspektivnih mladih ljudi u režimima koji se prema njima odnose kao prema podanicima, a ne kao prema građanima 'recept su za revoluciju', rekao je domaćin CNN-ove emisije Fareed Zakaria GPS u nedjelju. Drugi snažan poticaj je informacijska revolucija koja je moć stavila u ruke pojedinca jer on danas slobodno raspolaže informacijom koju razmjenjuje internetom.
Revolucije su proteklih desetljeća nastojale zavladati radijem i televizijom radi širenja svojih poruka masama u komunikaciji 'jedan prema mnogima', ali internet sada omogućava komunikaciju 'mnogi prema mnogima' u kojoj su 'svi povezani, ali nitko ne kontrolira' informaciju. 'A to je loše za svakoga tko pokuša gušiti informaciju', rekao je Zakaria, autor knjige 'Post-American World' (2008.) u kojoj objašnjava da će moć novih brzorastućih gospodarstava, kakva su Kina, Indija i Brazil, mijenjati i strukture globalne ekonomije, politike i kulture.
Mladi na barikadama
U članku koji je pod naslovom 'Generacija koja mijenja svijet' objavljen u Timesu Zakaria uspoređuje trenutačne događaje na Bliskom istoku s narodnim pobunama što su prije 162 godine počele na Siciliji i u Francuskoj. I tada su uzroci bili recesija i skupa hrana, stare i sklerotične monarhije, mladi su bili prvi na barikadama, a informacijsku revoluciju tada su donijele novine.
No, te revolucije nisu dobro završile, a podijeljena su mišljenja o tome hoće li ovaj put biti drukčije. Gostujući u nedjeljnoj emisiji, američki milijarder i osnivač mreže otvorenog društva George Soros predvidio je da će u valu promjena pasti i iranski režim za godinu dana. Drukčiju je ocjenu izrekao američki analitičar Nicholas Burns, koji strahuje da bi iz sadašnjih previranja u regiji šijitski Iran mogao izići ojačan. (Hina)