Prema rezultatima međunarodnog istraživanja EAD, koje u Sloveniji provodi nacionalni Zavod za zaštitu zdravlja, u zadnjih 13 godina broj mladih u tom uzrastu koji se opijaju 40 puta godišnje ili češće porastao je s 14 na 33 posto. Dr. Vesna Švab s ljubljanske Psihijatrijske klinike upozorava da raste i postotak alkoholiziranih pri urgentnom prijemu u tu ustanovu, gdje mladi čine već 20 posto.
Slovenski psihijatri i pedagozi navode da sva istraživanja potvrđuju smanjenje broja pušača među adolescentima, što se pripisuje investiciji u preventivu i promjenu društvene klime, uključujući i zabranu pušenja na javnim mjestima, te ukazuju na potrebu odlučnije akcije zdravstvene politike usmjerene na problem alkohola kod mladih.
Parkovi u većim slovenskim gradovima u dane vikenda već se u popodnevnim satima pune srednjoškolskom, pa i osnovnoškolskom omladinom, koja se alkoholom priprema na dugo noćno 'tulumarenje', opisuje 'Dnevnik'. List upozorava da alkoholizam kod mladih ima i širi društveni aspekt, jer stručnjaci upozoravaju da djeluje na smanjenje sposobnosti učenja i kasnijeg zapošljavanja, a u isto vrijeme povećava potencijalne zdravstvene troškove.
Mladi tinejdžeri u Sloveniji najčešće piju pivo, a nakon toga vino. Zanimljivo je da su kod djevojaka popularnija žestoka pića, osobito votka u kombinaciji s voćnim sokovima. Trećina učenika prvih razreda slovenskih srednjih škola lani je u istraživanju EAD potvrdila da je prvu čašu piva popila u dobi od 11 godina ili ranije, a veliki problem je dostupnost alkohola mladima jer, unatoč zakonskom ograničenju njegove prodaje, ugostitelji i trgovine vrlo rijetko provjeravaju starost kupaca, navodi list.