UN-ov Ured navodi da je dobio "vjerodostojne informacije" da su smrti nastupile u rezultatu ispaljivanja streljiva u gomile ljudi u Yangonu, Daweiu, Mandalayu, Myeiku, Bagou i Pokokkuu. Suzavac i šok granate također su korišteni.
"Snažno osuđujemo eskalirajuće nasilje protiv prosvjeda u Mjanmaru i pozivamo vojsku da odmah okonča primjenu sile protiv mirnih prosvjednika", rekla je glasnogovornica OHCHR-a Ravina Shamdasani.
"Međunarodna zajednica mora pokazati solidarnost s prosvjednicima i svima onima koji traže povatak demokraciji u Mjanmaru", istaknula je Shamdasani.
Masovni prosvjedi i građanski neposluh
Od vojnog preuzimanja vlasti 1. veljače, Mjanmar potresaju masovni prosvjedi i kampanja građanskog neposluha koja je potaknula državne službenike da obustave rad.
Vojna hunta je tijekom vikenda pojačala upotrebu sile protiv masovnih prosvjeda na kojima se zahtijeva predaja vlasti i puštanje na slobodu civilne čelnice Aung San Suu Kyi.
Policija i vojnici proteklih su tjedana već ispaljivali gumene metke, suzavac i vodene topove na prosvjednike u pokušaju da suzbiju građanski neposluh, a u izoliranim slučajevima su pucali pravim streljivom.
Veći broj pripadnika sigurnosnih snaga ponovno je mobiliziran u nedjelju ujutro da rastjera prosvjednike koji su se okupili u nekoliko dijelova zemlje. Odazvali su se pozivu upućenom preko društvenih mreža te su preplavili ulice.