Komentirajući poziv hrvatskog Ministarstva države imovine za davanje pod zakup na razdoblje od trideset godina brojnih nekretnina čiji su formalni vlasnici u državama poput BiH, Grubeša je novinarima u Sarajevu kazao kako u tome ne vidi nikakav problem jer se time ne dovodi u pitanje vlasništvo nad takvim objektima ali se otvara pitanje što je BiH učinila kao država da se status takvih objekata trajno uredi.
Pri tom je podsjetio kako se u BiH zapravo često ne zna tko su stvarni vlasnici nekoga objekta u Hrvatskoj pa nije moguće doći do konačnog rješenja ovih problema.
"Mi u BiH još nismo zajedno sjeli za stol i kazali koja je to imovina i koja je to osoba koja će nas zastupati pred drugim zemljama u kojima imamo ovakve probleme", kazao je Grubeša.
Dodao je kako bi zapravo BiH trebala biti zahvalna Hrvatskoj na donesnom izmjenama zakona o upravljanju državnom imovinom jer se na drugačiji način ovo pitanje ne bi ni problematiziralo na odgovarajući način.
Najavio je kako će o imovinskim pitanjima već u srijedu u Zagrebu ponovo razgovarati s hrvatskim ministrom državne imovine Goranom Marićem.
Grubeša je konstatirao kako sporazum o sukcesiji postignut između država bivše Jugoslavije koji je stupio na snagu 2004. godine nije dostatan da bi se ovo pitanje riješilo pa ga je potrebno urediti bilateralnim sporazumom. (Hina)