Hollande, njemačka kancelarka Angela Merkel, talijanski premijer Paolo Gentiloni i šef španjolske vlade Mariano Rajoy će u dvorcu nedaleko od Pariza razmijeniti mišljenja o tome kako Europu učiniti učinkovitijom i konkretnijom u očima građana.
"Ideja je da učetvero unesemo jedan politički elan uoči velikog summita 25. ožujka povodom 60. godišnjice Rimskih ugovora koji bi trebao označiti novu etapu u izgradnji Europe", kazao je neimenovani francuski diplomat.
Predsjednik Europske komisije Jean-Claude Juncker nedavno je iznio pet mogućih scenarija za EU nakon odlaska Velike Britanije 2019. - zadržati status quo; EU samo kao jedinstveno tržište; Europa s više brzina; EU s manje ovlasti, ali efikasniji; EU koji će u više područja raditi zajedno.
Pariz i Berlin su već odlučili - njihov izbor je Europa u više brzina, ta se ideja sviđa i Italiji i zemljama Beneluxa. Malteški premijer Joseph Muscat, čija zemlja trenutačno predsjeda EU-om, također smatra da EU treba "nastaviti dalje kao Europa s više brzina", što znači da se neke države članice mogu integrirati dublje od drugih, primjerice na području obrane, unutarnje sigurnosti ili socijalne politike.
Europa u više brzina, sastavljena od "čvrste jezgre" ili "koncentričnih krugova" nije novina. Ona je već realnost, od Schengenske zone do eurozone, zaključuje AFP. (Hina)