U crnogorskom Specijalnom tužilaštvu počelo je saslušanje 20 državljana Srbije osumnjičenih za terorizam i stvaranje kriminalne organizacije, navodi crnogorski Portal Analitika i dodaje da se "na čelu te grupe, prema osnovanim sumnjama, nalazi kontroverzni Bratislav Dikić, bivši šef srpske Žandarmerije".
Direktor crnogorske policije Slavko Stojanović potvrdio je danas da je prethodne noći uhićeno 20 osoba iz Srbije, dok se za jednom osobom traga, zbog sumnje da su na teritoriju Crne Gore počinili kaznena djela stvaranja kriminalne organizacije i terorizma.
"Osnovano se sumnja da je početkom listopada u Srbiji i Crnoj Gori formirana kriminalna organizacija s ciljem utjecanja na zakonodavnu i izvršnu vlast u Crnoj Gori. Sumnja se da je plan ove organizacije bio da u vrijeme proglašenja rezultata na parlamentarnim izborima, uz upotrebu oružja, napadnu građane okupljene ispred Skupštine Crne Gore i službenike Uprave policije, a da potom zauzmu prostorije Skupštine, s namjerom da proglase izbornu pobjedu određenih političkih stranaka", piše u priopćenju Specijalnog tužilaštva. Navodi se dalje i kako se sumnja da je plan kriminalne organizacije bilo lišiti slobode premijera Crne Gore Mila Đukanovića, prenosi Portal Analitika.
Srpski premijer Aleksandar Vučić nije htio komentirati uhićenje Dikića, objasnivši kako ne želi ni na koji način utjecati na parlamentarne izbore u Crnoj Gori, ali je dodao kako je "čudan dan na koji se to dogodilo".
"Nemamo nikakve podatke o tome. Ministar policije Srbije me obavijestio. Čudan mi je dan na koji se to dešava i to je sve što ću o tome reći", kazao je Vučić novinarima i podsjetio da je Dikić umirovljen. "Za sve ostalo bolje da se ugrizem za jezik tri puta i prešutim", dodao je. Najavio je kako će o svemu više reći sutra, kad se okončaju izbori u Crnoj Gori, prenosi RTS.
"Mi u ovom trenutku nemamo nikakvu službenu informaciju od državnih službi Crne Gore, ni o osobama koje su uhićene ni o djelima koja im se stavljaju na teret. Dok ne stignu službeni dokumenti i službena obavijest, sve je u domeni spekulacija pa bi bilo neodgovorno da ja u tome sudjelujem", rekao je Nebojša Stefanović, srpski ministar unutarnjih poslova.
Ponovio je da srpski državljani ne sudjeluju u ubijanju državljana Crne Gore i ne dolaze se obračunavati na ulicama Budve, Podgorice i Herceg Novog.
Vijest o uhićenju 20 osoba iz Srbije, osumnjičenih za terorizam, prenijeli su i svjetski mediji te izvijestili o napetostima u toj državi na dan održavanja parlamentarnih izbora. AP navodi da "u zemlji rastu tenzije usred glasanja koje bi trebalo odrediti hoće li mala balkanska država nastaviti svojim zapadnim putem ili se ponovno okrenuti tradicionalnom savezniku Rusiji. Iznesena su strahovanja da bi na ulicama Podgorice nakon objave rezultata izbora moglo doći i do eskalacije nasilja između pristaša oporbe i aktualne vlasti".
AFP uz vijest o uhićenju srpskih državljana u Crnoj Gori navodi da se "izbori održavaju usred tenzija zbog planova premijera veterana Mila Đukanovića za izgradnju bliskijih odnosa između Crne Gore i Zapada".
Na pitanje reportera Dnevnika Nove TV Andrije Jarka, koji izvještava s crnogorskiih izbora, očekuje li incidente, Đukanović je danas rekao da je Crna Gora stabilna država koja će znati odgovoriti na sve provokacije. ''Oni koji se budu igrali s Crnom Gorom završit će kao svi dosad'', rekao je. Dodao je i kako je u kontaktu sa sigurnosnim agencijama te da prati daljnji razvoj situacije.
Crnogorski ministar unutarnjih poslova Goran Danilović kazao je danas da ima samo neslužbene informacije o uhićenju 20 osoba iz Srbije, uključujući Bratislava Dikića, i da je "zaobiđen s tom informacijom", ali tvrdi da iza toga ne stoji nijedan politički subjekt iz Crne Gore.
"Tražio sam sastanak s direktorom policije, ali dobio sam odgovor da je na terenu", rekao je Danilović. Po crnogorskim analitičarima, ministar slovi za bliskog opoziciji, za razliku od direktora policije. Upitao se i kako je moguće da baš jučer padne videosustav kojim se na granici registrira tko ulazi u zemlju te pozvao lidere političkih stranaka da zbog sigurnosti ne pozivaju građane da se okupljaju na ulicama Podgorice nakon glasanja, prenosi portal CDM.
Izbore, desete po redu od uvođenja višestranačja i četvrte u neovisnoj Crnoj Gori, prati više od 2.607 promatrača, od toga oko 500 stranih. Biračka mjesta bit će zatvorena u 20 sati, a prvi neslužbeni rezultati bit će objavljeni oko 21 sat.