Radi se o djelu za koje bi mogao dobiti do pet godina zatvora.
Maskirani policijski službenici izvukli su Saakašvilija iz stana u Kijevu dok su njegovi pobornici prosvjedovali na ulici i pokušavali spriječiti odlazak policijskog kombija s uhićenim Saakašvilijem.
Kako piše Guardian, prosvjednici su nakon uhićenja Saakašvilija blokirali cestu i tako onemogućili policijskom kombiju da prođe. Došlo je do sukoba prosvjednika s policijom koja je koristila suzavac. Saakašvili je navodno uspio pobjeći iz kombija na oduševljenje prosvjednika.
To je zadnji preokret u dugotrajnom sporu između ukrajinskih vlasti i Saakašvilija koji je u tu zemlju pozvan 2014. kako bi preuzeo dužnost regionalnog guvernera nakon prosvjeda u kojima je zbačen tadašnji proruski predsjednik. Saakašvili se brzo razišao s nekadašnjim saveznikom predsjednikom Ukrajine Petrom Porošenkom.
Obraćajući se prosvjednicima prije uhićenja s krova zgrade Saakašvili je optužio Porošenka za izdaju i krađu. Pokušao se još jednom obratiti mnoštvu dok ga je policija gurala u plavi kombi koju su potom okružili prosvjednici.
"Ono što rade je bezakonje pred očima čitavoga svijeta", kazao je Saakašvili. "Pozivam sve Ukrajince da izađu na ulice i istjeraju ove lopove".
Saakašvili se u rujnu dramatično vratio u Ukrajinu probijajući se preko granice s Poljskom unatoč tomu što mu je oduzeto ukrajinsko državljanstvo i što mu je prijetio mogući izgon u Gruziju.
On želi srušiti Porošenka i zamijeniti ga novim mlađim političarem.
Saakašvili je 2015. postao guverner regije Odese na krilima reformi koje je proveo u Gruziji. No razišao se s Porošenkom optužujući ga za korupciju dok je Porošenkov ured tvrdio da Saakašvili pokušava time skrenuti pažnju s vlastitih neuspjeha kao upravitelja pokrajine.
Stajališta o Saakašviliju su podijeljena. Pobornici ga smatraju neustrašivim borcem protiv korupcije a kritičari kažu da se malo sadržaja krije iza dramatične retorike. (Hina)