Stotine migranata koji su u ponedjeljak krenuli iz grčkoga tranzitnog logora koračali su satima blatnim putovima i prešli nabujalu rijeku kako bi došli do granice i ušli u Makedoniju, priopćile su makedonske vlasti.
Glasnogovornica policije rekla je da će nekoliko stotina migranata koji su ušli u Makedoniju biti vraćeno u Grčku. Fotograf agencije Reuters procijenio je da je granicu prešlo oko 2000 migranata.
Oko 30 novinara, uključujući i Reutersova fotografa koji je bio u pratnji migranata, također je privedeno, rekli su svjedoci.
Ranije je makedonska policija objavila da se troje migranata, dva muškarca i žena utopilo prelazeći rijeku pored grčke granice, koja je nabujala od obilnih kiša.
Migrantsko pitanje tako je ponovno u središtu pozornosti, nekoliko dana uoči ponovnog sastanka čelnika EU-a i Turske na kojem bi trebali postići dogovor o zadržavanju migranata u Turskoj i zaustavljanju njihova daljnjeg kretanja u Europu preko Grčke.
Najmanje je 12.000 ljudi, među kojima su tisuće djece, zaglavilo u šatorskom naselju na sjeveru Grčke, njihov je put u EU blokiran nakon što su Makedonija i druge zemlje zapadnobalkanske rute zatvorile svoje granice.
Madžarski ministar vanjskih poslova Peter Szijjarto rekao je da je njegova zemlja poslala najviše policajaca od svih zemalja EU-a kako bi pomogli Makedoniji, koja nije članica Unije, da zaštiti granicu s Grčkom.
"Makedoniji treba pomoć i suradnju EU-a, ona to i zaslužuje jer ona u ovom času štiti njezinu južnu granicu", rekao je novinarima u Bruxellesu.
Glasnogovornica srbijanske carinske službe rekla je da su 33 migranta pronađena u subotu u praznom teretnom vlaku u Preševu, na jugu Srbije, pokušavajući prijeći iz Makedonije u Srbiju i predani su policiji.
U toj skupini, u kojoj su bile osobe od 18 do 26 godina, uglavnom su bili Afganistanci, ali i Sirijci i Libijci. Među njima je bila samo jedna žena.
Više od milijun ljudi bježi od rata i siromaštva s Bliskog istoka i iz drugih dijelova svijeta te se pokušava domoći EU-a od početka 2015.