Merkel će u posjetu Pekingu i Tianjinu u četvrtak i petak pratiti devetero ministara i veliko poslovno izaslanstvo, a predviđeni su sastanci s premijerom Wen Jiabaom i zajednički sastanak kabineta.
Posjet će biti posvećen dužničkoj krizi u eurozoni i jačanju bilateralne gospodarske suradnje. Europljani se nadaju da će Kina uložiti dio svojih golemih deviznih rezervi u europske krizne fondove iako za to još nema naznaka.
Ipak, na sastanku EU-a i Kine u Pekingu u srpnju, kineski predstavnik Dai Bingguo istaknuo je da je "Kina iskrena i odlučna u potpori europskim naporima u rješavanju problema državnog duga." "Moramo uvjeriti Kinu, kao i druge ulagače, da su ti fondovi sigurni", rekao je jedan izvor iz njemačke vlade, napominjući da je Kina morala otpisati dio ulaganja u Grčku.
Njemačka i Kina nastoje poboljšati i bilateralne gospodarske odnose s obzirom na to da kriza u eurozoni pogađa obje zemlje. "Njemačka tehnologija ima dominantnu poziciju, ali treba joj tržište, a Kina je golemo tržište", rekao je Gu Junli, stručnjak za Njemačku Kineske akademije za društvene znanosti iz Pekinga, navodeći energetiku, zaštitu okoliša i industrijsku proizvodnju kao moguća područja suradnje.
Po pisanju njemačkog tiska, europski proizvođač zrakoplova Airbus mogao bi tijekom posjeta osigurati veliku kinesku narudžbu. Glavni direktor Airbusa Fabrice Bregier ugostit će u petak Merkel i kineskog premijera u Airbusovoj tvornici u Tianjinu, 150 kilometara od Pekinga, u povodu isporuke stotog zrakoplova proizvedenog u Kini od 2009.
>> CDU Angele Merkel u vodstvu no koalicijski saveznik u padu
Ta linija za proizvodnju zrakoplova tipa A320 sa 150 putničkih mjesta za sada je jedina izvan Europe. Druga Airbusova tvornica izvan Europe trebala bi biti otvorena u Alabami (SAD) 2016. Joint venture u Tianjinu istječe 2016. i pregovori o njegovu produljenju su u tijeku.
Njemačka je najvažniji trgovinski partner Kine u Europi. Gotovo polovica europskog izvoza u Kinu dolazi iz Njemačke, koja je i odredište gotovo četvrtine europskog uvoza iz Kine. Bilateralna trgovina između dviju zemalja iznosila je 2011. 169 milijardi američkih dolara, 18,9 posto više nego prethodne godine.
Osim gospodarskih tema, na sastancima će biti riječi i o situaciji u Siriji te ljudskim pravima i slobodi medija u Kini. Njemački novinari u Kini požalili su se, naime, Merkel, da ih kineske vlasti "namjerno opstruiraju" u njihovu radu prijeteći da im neće produljiti vize i zatrašujući njihove mjesne pomoćnike. (HIna)
Pratite najnovije vijesti bilo kada, bilo gdje. Pratite nas na mobilnih uređaja.