Podsjetimo, 20. travnja (na sutrašnji dan) dogodila se spomenuta naftna katastrofa, nakon koje je u Meksički zaljev isteklo 674 milijuna litara nafte, a danas znanstvenici procjenjuju opće stanje Zaljeva, koji na prvi pogled izgleda kao da se njegov morski život vratio u normalu, piše AP.
Ipak, znanstvenici priznaju kako će trebati proći još puno više vremena kako bi se vidjele pune posljedice koje je naftna mrlja ostavila na ekosistem i ekonomiju juga SAD-a. Letom iznad mjesta na kojem je prije godinu dana bila platforma Deepwater Horizon i područja koje je mjesecima izgledalo devastirano naftnom mrljom, posljedice su jedva primjetne.
Neistreniranom oku promijene ekosustava nisu vidljive, a još manje tragovi incidenta tako velike magnitude, no neki od znanstvenika ipak vide posljedice i ne slažu se kako se sve vraća u normalu. Dr. Paul Sammarco sa sveučilišta Louisiana, pregledao je najnovije snimke podmorja u zaljevu i dok je vidio da života dolje ima, primijetio je kako su veće ribe gotovo u potpunosti nestale.
'Nisam vidio veću ribu, osim možda jedne. Ono što sam vidio jest puno manje ribe, koje odaju dojam živosti i to je dobro. No čini se kao da je starija i veća riba jednostavno nestala', istaknuo je Sammarco.
Vjerojatno će proći godine dok se ne otkrije tko je u pravu, ali u međuvremenu druga područja Meksičkog zaljeva pokazuju definitivne znakove oporavka. Neki američki hotelijeri već sad bilježe rekordan booking za nadolazeću sezonu, koji nadilazi i onaj iz 2009., odnosno godinu dana prije katastrofe.