"Trebalo bi biti nepojmljivo da ulice Mostara i dalje nose imena ustaša, imena koja drže Mostar prikovanim za bolnu prošlost. Postoji pet takvih ulica. Činjenica da nazivi tih ulica stoje više od četvrt stoljeća, od okončanja prethodnog rata, i nakon skoro osamdeset godina od poraza nacizma i fašizma ne služi na čast ovom gradu", naveli su u pismu međunarodni dužnosnici.
Potkraj rata 1995. tadašnje hrvatske vlasti u Mostaru promijenile su nazive 72 ulice i trga, a pet ulica u Mostaru dobilo je imena ustaških političkih i vojnih dužnosnika Mile Budaka, Jure Francetića, Ante Vokića i Mladena Lorkovića, Ive Zelenike Tovarnika, te Đure Spuževića.
Međunarodni diplomati angažirani u BiH navode kako bi cijelo Gradsko vijeće Mostara trebalo predložiti izmjene naziva ulica kojim bi se nadišle nacionalne i ideološke podjele.
"To bi služilo i kao primjer za ostatak zemlje i pomoglo izgradnji pozitivnog i inkluzivnog okruženja koje će ljude potaknuti na ostanak u vlastitim zajednicama i rad na promjenama. Međunarodna zajednica je spremna podržati vas u tom nastojanju", stoji u pozivu.
Uz visokog predstavnika Christiana Schmidta, pismo gradskim vlastima Mostara uputili su i američki veleposlanik u BiH Michael Murphy, posebni izaslanik EU-a u BiH Johann Sattler, veleposlanik Ujedinjenog Kraljevstva Matthew Field i voditeljica izaslanstva OESS-a u BiH Kathleen Kavalec.
U dva navrata bivši mostarski gradonačelnik Ljubo Bešlić (HDZ BiH) pokretao je inicijativu za promjenu naziva spornih ulica, no odluka nije prošla zbog protivljenja stranaka SDP-a i SDA.
Njegov nasljednik Mario Kordić nedavno je izjavio kako te prijeporne nazive treba ukloniti.