U najnovijim kritikama sudjeluju i sami korisnici interneta, odnosno obični ljudi. Videa u kojima oni povezuju nedavno aktiviranje te kampanje, ne s humanitarnim, već ciljevima profita, mogu se naći na video servisima poput YouTubea.
>> Je li priča o krvoločnom vođi zapravo nečiji interes?
Jedan od zanimljivijih objavio je korisnik 'kviresp' na svojem YouTube kanalu 'Hi, it's Rupert'. Prvo što on kaže jest kako je kampanja oko dokumentarca 'Nevidljiva djeca' (Invisible children) postoji već dvije godine, ali da je tek prije otprilike tjedan dana uzela maha, iz kako kaže, 'nepoznatih razloga'.
'U posljednjih nekoliko dana nastala je prava halabuka oko tog Josepha Konyja. Čekam da netko prikaže bilo kakav intervju s njim u proteklih nekoliko godina. Moje pitanje postavljeno njemu bilo bi... Jeste li krivi?', ističe navedeni korisnik. Nakon toga slijede isječci Konyjevih intervjua u kojima on odgovara novinarima na to isto pitanje rečenicom: 'Nisam kriv'. To u Russellovom dokumentarcu nije prikazano.
Isti korisnik nadalje analizira zašto su Russell i njegovi prijatelji otišli u Ugandu, s kamerom kupljenom na eBayju. Snimali su žrtve sukoba u toj zemlji i pripremali materijal, koristeći se nekim dobro poznatim novinarskim trikovima, kako bi izmamili plač djece, zaključuje korisnik.
Naravno kao pozadinu svega u njegovom se videu sugerira nafta i profit, što je potkrijepljeno i adekvatnim izjavama dužnosnika. Ipak pogledajte ovaj zanimljiv video pa prosudite sami. Videa poput tog je sve više na internetu.