Tisuće prosvjednika napunile su trg Tahrir, središte pobune protiv Hosnija Mubaraka 2011., tražeći Mursijevu ostavku i optužujući ga da je izvršio državni udar. Nasilnih prosvjeda bilo je u Aleksandriji, Port Saidu i Suezu.
Mursijevi pomoćnici su rekli da je predsjednički ukaz donesen kako bi se ubrzala tranzicija koja se previše produžila uslijed pravnih prepreka ali Mursijevi protivnici su predsjednika brzo osudili kao novog autokratskog faraona koji želi Egiptu nametnuti svoju islamističku viziju.
>> EU poziva Mursija na poštivanje 'demokratskog procesa'
"Ja sam za sve Egipćane. Neću biti pristran spram nijednog sina Egipta", rekao je Mursi na pozornici ispred predsjedničke palače i dodao da on radi za društvenu i gospodarsku stabilnost i rotaciju vlasti. Predsjednik, koji je potekao iz sadašnje vladajuće islamističke stranke Muslimanske braće, u četvrtak je ukazom zabranio svako pravno osporavanje svojih odluka dok se ne izabere novi parlament.
Također je zapovijedio da skupština u kojoj dominiraju islamisti, a koja piše novi ustav ne može biti raspuštena pravnim osporavanjem. Mursijevi pristaše odmah su pohvalili te mjere koje je predsjednik predstavio kao "zaštitu revolucije", no sekularni krugovi strahuju da je to samo uvod prema uspostavi vjerske države. "Mursi 'privremeni' diktator", bio je naslov u neovisnom dnevniku Al-Masry Al-Youm. (Hina)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook