Majke Srebrenice nisu oprostile nizozemskim vojnicima

Slika nije dostupna
Skupina bivših nizozemskih vojnika, koji su tijekom rata u Bosni i Hercegovini bili u sastavu mirovnih snaga UN-a u toj zemlji (UNPROFOR) posjetila je početkom tjedna Srebrenicu kako bi tamo odali počast tisućama Bošnjaka koje su ubile snage bosanskih Srba.

Dvanaest bivših vojnika, od kojih je devet bilo u sastavu postrojbe koja je imala zadaću štititi Srebrenicu, zajedno sa svojim obiteljima tamo su se pojavili u utorak.

"Ovdje sam da kako bih pokazao poštovanje prema vama, majkama i žrtvama Srebrenice. Svi mi došli smo ovamo s vama razgovarati zašto Karadžić i Mladić još nisu uhićeni, jer i nas to strašno muči", kazao je okupljenim ženama Boudewijn Kok pojašnjavajući nakane i motive dolaska ove skupine u Srebrenicu.

"Dnevni avaz" prenio je kako je bivši pripadnik nizozemskog bataljuna Andje Anakotta otvoreno priznao da su u vrijeme pada Srebrenice u srpnju 1995. godine počinjene brojne greške te da nije bilo dobre komunikacije među vojnicima na terenu i njihovim zapovjednicima. 

No, majke i supruge ubijenih tamo su još jednom pokazale kako nisu zaboravile ni oprostile sve ono što se zbilo u srpnju 1995. godine.

Televizijske kamere zabilježile su obilazak memorijalnog kompleksa u Potočarima kada je bilo vidljivo da bivši vojnici i članovi njihovih obitelji nisu mogli zadržati suze i skriti osjećaj krivnje zbog toga što su djelomice odgovorni za masakr što su ga počinile snage bosanskih Srba ubivši više od osam tisuća zarobljenih Bošnjaka.

Mediji su prenijeli i fotografije bivših vojnika i nekih od žena iz
Srebrenice kako 12 godina nakon masakra zajednički plaču nad grobovima pokopanih u Potočarima.

Predstavnica udruge "Majke enklava Srebrenice i Žepe" Sabra Kolenović unatoč tome nizozemskim je vojnicima poručila da im majke Srebrenice nikada neće oprostiti, prenosi "Oslobođenje".

Kao grijehe Kolenović i ostale majke nizozemskim su vojnicima
nabrajale trgovanje sa Srbima, odbijanje da budu u autobusima kojima su Srbi odvozili zarobljene Bošnjake, traženje informacija o masovnim grobnicama.

Okupljene žene zahtijevale su od bivših vojnika da svjedoče na
očekivanom suđenju po tužbi koju su podnijele protiv nizozemske vlade i ministarstva obrane te zemlje.

Povezane teme