Mađarske vlasti su zatražile da im se pošalje 'troje do petero stručnjaka' specijaliziranih za otrovni mulj, dekontaminaciju i okoliš. 'Mađarsku je pogodila ekološka katastrofa. Katastrofe poput ove ne zaustavljaju se na granici i koordiniran europski odgovor može pomoći da se osigura što djelotvornija pomoć. Pozivam sve države članice EU-a da plemenito odgovore na zahtjev Mađarske', rekla je povjerenica za izvanrednu pomoć Kristalina Georgijeva.
>> Život u rijeci Marcal potpuno uništen, pomor ribe i u Dunavu
Europski sustav civilne zaštite u kojemu sudjeluje 31 država (27 zemalja EU-a, uz Hrvatsku, Island, Lihtenštajn i Norvešku), olakšava suradnju što se tiče reagiranja na katastrofe. U okviru tog sustava udružuju se sredstva koja se mogu koristiti za pomoć zemljama u svijetu pogođenim katastrofom. Kada se jednom pokrene, sustav osigurava koordinaciju akcija pružanja pomoći u EU-u i izvan njega.
Europska komisija koordinira njegov rad. Nakon osnutka 2001., sustav se koristio u vrijeme katastrofa u državama članicama (kao što su šumski požari na jugu Europe u 2009.), ali i drugdje u svijetu, kao što je nedavno bilo u potresima na Haitiju i u Čileu. (Hina)