Samo snažni NATO, uz američko vodstvo, može zaustaviti ruskog predsjednika Vladimira Putina u pohodu na Ukrajinu i teror koji na Biskom istoku siju militanti Islamske države, ocijenila je u petak bivša američka državna tajnica Madeleine Albright u tekstu za časopis Foreign Policy.
'Samo američki predsjednik može okupiti Savez i samo njegovo nepokolebljivo zagovaranje, posebice zajedno s njemačkom kancelarkom Angelom Merkel, može usmjeriti Savez na konstruktivni put. Putin je eskalirao situaciju nakon invazije kako bi pokazao snagu i samo NATO ima sposobnost pokazati mu da njegovi potezi ne mogu uroditi trajnom pobjedom. Američki je predsjednik taj koji može Rusiji jasno dati do znanja što je na kocki', ističe Albright.
Usvojen akcijski plan na NATO summitu!
Putin tvrdi da želi da se Rusija prihvati kao globalna sila, ali ako Rusija odbija prihvatiti glavna načela današnjeg međunarodnog sustava, može biti samo "regionalna sila, grabeći što može i nikada neće steći ugled i utjecaj tamo gdje ne može upotrijebiti silu", piše nadalje Albright.
'Mi moramo ojačati našu ulogu kako bismo spriječili da Putinova pravila ne bi vrijedila i vodila svijet u 21. stoljeću', tvrdi nekadašnja državna tajnica u mandatu predsjednika Billa Clintona.
Albright podsjeća da se NATO počeo širiti nakon raspada SSSR-a 1991. te da bi se bez tog proširenja puno teže odvijalo proširenje Europske unije a srednja Europa bi bila daleko od prosperiteta i sigurnosti.
'Tijekom tog razdoblja, počelo se mijenjati i stajalište NATO-a prema Rusiji, osnovano je Vijeće NATO-Rusija....radovali smo se suradnji i Rusiji kao globalnom igraču koji će biti jamac međunarodnog sustava i ja sam osobno predsjedniku Borisu Jeljcinu rekla da bismo im, ukoliko žele i ispune kriterije, mogli poželjeti dobrodošlicu u Savez', piše Albright, ističući da je Rusija 90-ih pomogla u nametanju međunarodnih normi i nije stala na putu svrgavanja iračkog diktatora Saddama Husseina.
Strateški koncept NATO-a iz Lisabona 2010. odnosio se na predanost kolektivnoj obrani, zaštitu od nekonvencionalnih prijetnji, smjernice za operacije izvan granica Saveza, odgovor na sverastući kibernetički terorizam, reviziju politike nuklearnog naoružanja i sprječavanje širenja nuklearnog oružja te angažman Rusije i ulazak u novu eru partnerstva, pojašnjava nekadašnja šefica američke diplomacije.
Nažalost, dodaje Albright, predsjednik Putin je izabrao drugačiji put, a kada je u studenom 2013. objavljen datum održavanja NATO summita u Walesu, bilo je predviđeno da će se baviti prvenstveno Afganistanom i novim prijetnjama, poput internetske sigurnosti, i modernizacijom Saveza te jednakom raspodjelom tereta.
Zajednice selafitskih muslimana u Sloveniji posjećuju vahabitski propovjednici
'Tko je tada mogao predvidjeti da će jedna od glavnih tema biti invazija Rusije na Ukrajinu? Sada se postavlja pitanje kako će najmoćniji savez u povijesti reagirati na tako očigledno kršenje međunarodnih normi i načela, prvu invaziju neke zemlje u Europi nakon Drugog svjetskog rata', pita se Albright i ističe da je NATO naučio važne lekcije iz angažmana u bivšoj Jugoslaviji i Afganistanu.
Te su lekcije, smatra Albright ključne glede odgovora Saveza na izazove na svojoj istočnoj granici i na Bliskom istoku.
'Bila bi to izdaja naših zajedničkih vrijednosti ukoliko bi Rusiji dozvolili da joj prođe takvo ponašanje i dopustili Putinu i njegovoj vladi da laže o tome što čine', dodaje Albright i poziva čelnike u Cardiffu na robusnije prisustvo u i oko Ukrajine.
'Brobena vojna oprema treba biti uzeta u obzir, kao i obavještajne aktivnosti i pomoć u osiguravanju granica. I ne možemo zaboraviti da je Kijev suočen s golemim unutarnjim izazovima koje mora riješiti kako bi se održali rezultati Majdana', ocijenila je Albright i pozdravila odluku MMF-a o većoj financijskoj pomoći Ukrajini, poručivši da se taj trend mora nastaviti.
'Ako dopustimo Putinu da se izvuče s ovim što radi, ne samo da će nastaviti nagrizati dijelove suverene zemalja, već će se osjećati ohrabrenim da krene u destabilizaciju ostalih zemalja na zapadnoj ruskoj granici', dodaje Albright.
Što se Islamske države tiče, piše Albright, 'moramo pokazati da NATO ima interes u promicanju sigurnosti i stabilnosti izvan svojih granica, što moramo izvesti zajedno s partnerima, uključujući i one na Sredozemlju i Bliskom istoku'.
'Cardiff nudi priliku za nekoliko poruka: Rusiji: ne možete se lažima izvući iz ovog što činite, ali ako budete poštivali međunarodne norme biti ćete uvažena članica međunarodne zajednice. Islamskoj državi: nema mjesta vašem barbarizmu u 21. stoljeću i nikada nećete biti priznati kao legitimno tijelo. Svijetu: NATO je relevantan i ujedinjen', zaključuje Albright u svom tekstu. (Hina)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook