Devetočlano povjerenstvo imat će pristup predsjedničkim, diplomatskim, vojnim i obavještajnim arhivima, pojašnjeno je u petak iz ureda francuskog predsjednika.
"Zadaća je tog tijela sastaviti izvješće koje će biti objavljeno za dvije godine... i biti dostupno svima. Znanstveno, na temelju arhiva, ocijenit će kakvu je uloga odigrala Francuska u Ruandi od 1990. do 1994", navodi se.
Macronov prethodnik na dužnosti Francois Hollande skinuo je 2015. oznaku tajnosti s predsjedničkih arhiva o genocidu u Ruandi. Međutim, istražitelji se žale da je tek dio tih dokumenata dostupan i napominju da se završno izvješće o ulozi Francuske još čeka.
Ruandski predsjednik Paul Kagame optužio je Pariz za suučesništvo u pokolju milicije Hutu nad oko 800.000 pripadnika naroda Tutsi i umjerenih Hutua.
Službeni Pariz je priznao da je počinio pogreške u Ruandi, ali je opetovano odbacio optužbe da je uvježbavao milicije za sudjelovanje u pokolju.
Za posjeta Ruandi 2010. predsjednik Nicolas Sarkozy rekao je da je Francuska počinila "ozbiljnu grešku u procjeni, to je bila neka vrsta sljepila jer nije predvidjela genocidne dimenzije vlade".
Sarkozy je ocijenio da je francuska spasilačka misija pod okriljem UN-a, zadužena za sigurnosne zone, bila premalena po opsegu i stigla je prekasno. Ubijanja su počela u travnju 1994., a Francuzi su stigli u lipnju.
Dvije su zemlje raskinule diplomatske odnose 2006., pošto je pariški sudac optužio Kagamea i devet njegovih suradnika za rušenje zrakoplova u kojem je bio bivši predsjednik Juvenal Habyarimana u travnju 1994., a što je bio katalizator za pokolj.
Ruanda je odbacila optužbe. Dvije su zemlje konačno obnovile diplomatske odnose u studenome 2009,, no Ruanda je dugo pozivala Pariz da počne sudski progon bjegunaca koji su se sklonili u Francuskoj.
Ruanda ovaj tjedan obilježava 25. godišnjicu genocida, ali francuski predsjednik neće biti na službenoj komemoraciji u nedjelju, već će ga zastupati izaslanik.
U francuskim školama od jeseni 2020. počet će se učiti o genocidu u Ruandi. (Hina)