Najmanje 10,000 britanske djece koje Britanija nije željela jer su ih rodile samohrane majke ili su im obitelji bile siromašne poslano je u Australiju nakon Drugog svjetskog rata. Često su im lažno govorili da su siročad ili da nemaju braće i sestara i bivali su u 'odbačeni' u institucije koje su vodile država ili crkva. 'Ukradene su vam obitelji, ukradena vam je domovina, smatralo vas se izvorom dječjeg rada, a ne nevinom djecom', rekao je Rudd.
'Vama kojima smo govorili da nemate roditelje, koji ste dovedeni u ovu zemlju bez njihova znanja ili pristanka, priznajemo da smo vas lagali, da smo lagali vaše majke i očeve i priznajemo da smo vam nanijeli bol do kraja života', rekao je Rudd u vrlo emotivnom govoru. 'Žao nam je. Žalimo zbog tragedije, apsolutne tragedije izgubljenog djetinjstva', rekao je Rudd na skupu oko tisuću žrtava te politike pred zgradom parlamenta u Canberri.
'Ostavljeni na hladnoći, gladni i preplašeni'
'S dubokom sramotom gledamo unatrag kako su mnogi od vas bili ostavljeni na hladnoći, gladni, preplašeni, bez skloništa i bez ikoga, apsolutno ikoga, da mu potrčite u naručje', rekao je australski premijer. Rudd je rekao da 'duboko žali' zbog boli izazvane djeci i njihovim obiteljima. Izrazio je nadu da će nacionalna isprika pomoći da se 'zaliječi bol' te da će biti prekretnica u povijesti Australije. Skupu u Canberri nazočile su stotine ljudi koji su bili prisiljene emigrirati u Australiju kada su bili djeca, od kojih 7,000 još živi u Australiji.
Neki su otvoreno plakali ili se međusobno držali za ruke dok je Rudd govorio o preživjelima s kojima je razgovarao, koji su bili premlaćivani remenjem ili seksualno zlostavljani. Najmanje 150 tisuća neželjene djece u dobi od tri do 14 godina Britanija je poslala na odrastanje u zemlje Commonwealtha u programu imigracije koji je bez presedana u povijesti igdje na svijetu. Skupno su postali poznati po nazivu "siročad Carstva". Najčešće su ih britanske vlasti slale u Kanadu, Novi Zeland, Južnoafričku Republiku, Zimbabve i Australiju.
Činjenica da se australska vlada ispričala prije britanske vjerojatno će osramotiti premijera Gordona Browna koji je najavio ispriku za prisilnu imigraciju sljedeće godine. Ruddova isprika odnosila se i na pola milijuna domaće djece, tzv. "zaboravljenih Australaca" koji su također u povijesti bili izloženi zlostavljanju i zanemarivanju u dječjim domovima. (Hina)