Saudijska Arabija i njezini saveznici Egipat, Bahrein i Ujedinjeni Arapski Emirati (UAE) prošlog su tjedna prekinuli veze s Katarom, optuživši ga za podršku islamističkim militantima i Iranu, što je Doha odbacila.
Taj je sukob poremetio međunarodni promet, razdvojio obitelji, našteti trgovinskim vezama i unio zbrku među tvrtke i banke.
Kuvajtski ministar vanjskih poslova šeik Sabah al-Halih al-Sabah rekao je da potvrđuje spremnost braće u Kataru da "shvate muke i zabrinutost njihove braće" i da djeluju s ciljem jačanja sigurnosti i stabilnosti, prenosi kuvajtska državna novinska agencija KUNA.
Kuvajt je zadržao odnose s Katarom, često je djelovao kao posrednik u regionalnim razmiricama, a ovaj najnoviji želi riješiti "unutar ujedinjene zaljevske kuće".
Prethodni pokušaj kuvajtskog posredovanja tijekom kojeg je emir šeik Sabah al-Ahmad al-Džaber al-Sabah putovao između Rijada, Abu Dabija i Dohe nije urodio plodom.
"Je li ovo početak mudrosti i razumnog razmišljanja? Nadam se", napisao je nakon objave Kuvajta ministar vanjskih poslova Ujedinjenih Arapskih Emirata Anwar Gargaš na svom Twitter profilu.
Maroko, blizak saveznik zaljevskih zemalja, u nedjelju je objavio kako planira ostati neutralan i ponudio je da također posreduje u dijalogu.
"Ako će strane to htjeti, Kraljevina Maroko spremna je ponuditi svoje usluge za postizanje iskrenog i opsežnog dijaloga na temelju nemiješanja u unutarnja pitanja drugih država i borbe protiv vjerskog ekstremizma", priopćilo je ministarstvo vanjskih poslova te države na sjeverozapadu Afrike.
Američki predsjednik Donald Trump prvi je nudio da će ugostiti Katar i njegove protivnike, američke saveznike, u Bijeloj kući, no u petak je rekao kako je Katar veliki sponzor terorista, pa je podržao novostvoreni pritisak ostalih zaljevskih država.
Moćni saudijski zamjenik princa Mohammed bin Salman u nedjelju je u telefonskom razgovoru s američkim državnim tajnikom Rexom Tillersonom razgovarao o borbi protiv terorizma i ekstremizma, objavila je državna novinska agencija SPA.
Jedan katarski diplomat smatra kako ova kriza pokazuje nedostatak američkog vodstva
"Ovo je najveći dokaz američkog neuspjeha u Zaljevu", naglasio je diplomat, koji je želio ostati anoniman, u izjavi za Reuters.
"Drugi stječu dojam da SAD ne zna kako voditi odnose sa svojim saveznicima ili je nesposoban", dodao je diplomat.
Saudijska Arabija, Bahrein, UAE i Egipat u petak su stvorili dodatni pritisak na Katar stavivši desetke osoba i humanitarnih organizacija na crnu listu onih koje povezuju s terorizmom.
Službeni katarski nadglednik dobrotvornih organizacija u nedjelju je odbacio navode da filantropske skupine u toj zemlji podržavaju radikalne skupine.
Katar je poluotočna država od oko 2,5 milijuna ljudi koja uz pomoć svog ogromnog bogatstva stečenog prodajom energenata godinama igra puno veću ulogu u regiji nego što se to očekuje zbog njegove veličine. Oko 80 posto svoje hrane uvozi iz većih Zaljevskih država, pa je sada u razgovorima s Turskom i Iranom oko osiguravanja izvora vode i hrane.
Iran, glavni regionalni suparnik Saudijske Arabije, poslao je četiri teretna zrakoplova hrane u Katar i planira slati 100 tona voća i povrća svakog dana, objavili su u nedjelju iranski dužnosnici. (Hina)