Kupljeni Francuzi?

Kupuju li libijski pobunjenici potporu naftom?

Slika nije dostupna
Kupuju li naftom libijski pobunjenici potporu? Francuski mediji tvrde kako su u zamjenu za priznanje Parizu obećali više od trećine svog crnog zlata. Obje vlade niječu postojanje takvog dogovora.

Dok oni trguju, na bojištu se pokušava izbjeći još krvoprolića, a produžen je rok za predaju snagama odanim bivšem libijskom vođi. Pobunjenici opsadom pokušavaju slomiti otpor u Sirtu, rodnom gradu Moamera Gadafija. U njemu je procjenjuje se oko 20 tisuća pukovniku odanih vojnika koje vodi njegov sin Mutasim. Još je jedan grad, Bani Walid, u rukama Gadafijevih snaga. Obavještajci vjeruju da se najtraženiji čovjek svijeta u ovom trenutku tamo skriva.

 

'Gadafi je napustio Tripoli prvu noć napada. Otišao je na farmu. Tamo je bio dok se nisu stvorili uvjeti za odlazak. Imamo informacije prema kojima je krenuo put Bani Walida zajedno sa sinom Saifom al Islamom i šefom obavještajne službe, tvrdi koordinator vojnih operacija Abdul Magid Milegta.Priznanje prijelazne vlade u zamjenu za naftu tajni je dogovor Pariza i pobunjenika, tvrde francuski mediji. Obje zemlje te navode odbacuju.

Do sada je u Libiji poslovalo nekoliko jakih europskih, američkih i kineskih tvrtki, ali državna libijska naftna kompanija bila je među 25 vodećih u svijetu. Na Bliskom je istoku 56 posto svih svjetskih rezervi nafte, u Europi samo jedan posto, a u Americi 16 posto.

 

'Nećete moći ispumpavati našu naftu za svoj narod. Nećemo to dopustiti. Mi smo pustinjski lavovi, nećete zauzeti naša naftna polja i naše luke. Dragi Libijci i Libijke budite spremni oduprijeti se okupatorima kao što su to činili i vaši djedovi i bake', poručio je Gadafi. O geopolitičkim igrama ne razmišljaju oni koji se bore za goli život i tragaju za svojom djecom. Obitelj Abu Nama traga za petoricom svojih sinova

'Ne znamo jesu li živi ili mrtvi. Tražimo ih po zatvorima. Nitko ništa ne zna. Kažu nam da ne možemo tragati jer ceste nisu sigurne, a kada će biti?', pita se otac Abdel Salam Abu Naama. Prijelazna je vlada produžila za tjedan dana Gadafijevim snagama rok za predaju. Libijcima su obećali izbore i novi ustav u roku od godinu i pol. Prema nekim medijima uključujući i američki Fox News, taj bi se ustav mogao temeljiti na šerijatskom pravu.