Separatisti uživaju političku i financijsku potporu Moskve. Objavljujemo kronologiju događaja u Južnoj Osetiji:
- studeni 1989. - Južna Osetija proglašava svoju autonomiju od tadašnje Gruzijske Sovjetske Socijalističke Republike nakon čega slijede tromjesečni sukobi.
- prosinac 1990. - Gruzija i Južna Osetija započinju novi oružani sukob koji traje do 1992.
- lipanj 1992. - Čelnici Rusije, Gruzije i Južne Osetije sastaju se u Sočiju gdje potpisuju primirje i dogovaraju uspostavu trojnih mirovnih snaga za koje će svaki entitet dati 500 vojnika.
>> Počeo rat, civili bježe iz glavnog grada Južne Osetije
- studeni 1993. - Južna Osetija sastavlja svoj vlastiti Ustav.
- studeni 1996. - Južna Osetija bira svog prvog predsjednika.
- prosinac 2000. - Rusija i Gruzija potpisuju međuvladin sporazum kako bi ponovno uspostavili gospodarstvo u zoni sukoba.
- prosinac 2001. - Južna Osetija bira Eduarda Kokoitija za predsjednika, a on 2002. traži od Moskve da prizna neovisnost republike i pripoji je Rusiji.
- siječanj 2005. - Rusija daje oprezno odobrenje planu Gruzije za davanje široke autonomije Južnoj Osetiji u zamjenu za odustajanje od zahtjeva za neovisnošću.
- studeni 2006. - Južna Osetija je velikom većinom glasova podržala odvajanje od Tbilisija na referendumu. Gruzijski premijer je rekao da je to dio ruske kampanje za podržavanje rata.
- travanj 2007. - Gruzijski parlament odobrio je zakon za uspostavu privremene administracije u Južnoj Osetiji, što je povećalo napetosti s Rusijom.
- lipanj 2007. - Separatisti u Južnoj Osetiji tvrde da je Gruzija napala Tskhinvali vatrom iz minobacača i snajpera. Tbilisi odbacuje optužbe.
- listopad 2007. - Pregovori između Gruzije i Južne Osetije, koje je organizirao OESS, su propali.
- ožujak 2008. - Južna Osetija traži od svijeta da prizna njezinu neovisnost nakon što je zapad dao potporu neovisnosti Kosova.
- travanj 2008. - Južna Osetija odbacuje dogovor o podjeli vlasti koji joj nudi Gruzija i inzistira na potpunoj neovisnosti.
- kolovoz 2008. - Izbijaju sukobi između Gruzije i snaga separatističke Južne Osetije. Gruzija tvrdi da su njezine snage "oslobodile" veći dio Tskhinvalija.