"Kosovo nije samo pitanje cjelovitosti Srbije i njenog teritorijalnog integriteta. To je jako važan dio Srbije koji je vezan za srpski identitet, a možda je najbolji dokaz za to kako su Srbi, gdje god se nalazili - u Crnoj Gori, Republici Srpskoj, širom svijeta – reagirali na komadanje Srbije i jednostrano proglašenje nezavisnosti", rekao je Koštunica.
Istaknuo je da je Srbija već odavno odredila svoj da je zainteresirana za pristupanje EU, riješeni su neki problemi i napravljeni ozbiljni koraci. Koštunica je dodao da - kada dođe do "bilo kakvih daljih pregovora o članstvu u EU - moramo jasno reći šta je teritorij Srbije koju EU priznaje, a to je za nas samo Srbija sa Kosovom kao svojim sastavnim djelom", istaknuo je srpski premijer.
Koštunica je rekao da u pregovorima sa Bruxellesom postoje dvije prepreke.
"Prvo - što je Srbija. Za nas, Srbija uključuje Kosovo, to je po našem ustavu. S druge strane, mi imamo još jedan problem sa EU, a to je civilna misija za koju je odlučeno da bude upućena na Kosovo, što također narušava teritorijalni integritet i suverenitet Srbije, jer su mnoge članice EU već priznale nezavisnosti Kosova", rekao je predsjednik srpske vlade, dodajući da je to za njega "principijelna stvar".
Na pitanje da li postoji šansa da Srbija pokuša zadržati "bar sjeverni dio" Kosova, naseljen Srbima, premijer je rekao da je njegov pristup Kosovu principijelan jer podrazumijeva da "Srbija brani ne samo Kosovo, već princip teritorijalnog integriteta i suvereniteta".
Premijer je rekao da će ambasadori, pozvani na konzultacije iz zemalja koje su priznale nezavisnost Kosova, ostati na tim konzultacijama "određeni vremenski period".