Predstavnik gospodarstvenika sjevera Kosova Slaviša Milentijević izjavio je ranije da 'kosovske institucije krše sporazum' (IBM) na Jarinju od prvog dana primjene.
Prema njegovim riječima, gospodarstvenici sa sjevera Kosova ne žele plaćati porez kosovskim institucijama već Srbiji, što je razlog za prosvjed i dvosatnu blokadu prijelaza Jarinje, jednog od dva na sjeveru Kosova na kojemu su od 10. prosinca raspoređeni dužnosnici srbijanske i kosovske policije, carinici te predstavnici europske pravne misije (EULEX).
>> Srbi sa sjevera Kosova prekinuli prosvjede i deblokirali prijelaz
'Tijekom prosvjeda dozvolit ćemo promet samo vozilima hitne pomoći. Ako kosovski carinici nastave inzistirati na carinjenju robe, organizirat ćemo radikalnije prosvjede', najavio je Milentijević.
Beograd i Priština počeli su 10. prosinca primjenu sporazuma o zajedničkom upravljanju graničnim prijelazima (IBM) u mjestima Jarinje i Merdare, a na kontrolnim punktovima bez državnih obilježja su pripadnici MUP-a Srbije, Kosovske policijske službe (KPS) i EULEX-a. Sporazum je potpisala prethodna vlada u Beogradu, a nova vlast se ubrzo nakon izbora obvezala primjeniti ga.
Spor se pojavio već prvih dana primjene IBM-a jer kosovska strana tvrdi da se roba treba cariniti u južnom dijelu Kosovske Mitrovice, dok se Srbi pozivaju na jamstvo koje je Beograd dobio od Bruxellesa da roba namijenjena Srbima sa sjevera Kosova neće biti carinjena.
Srbijanski premijer Ivica Dačić, koji je u Bruxellesu pregovarao s premijerom Kosova Hashimom Thacijem pod pokroviteljstvom visoke predstavnice EU-a za vanjsku i sigurnosnu politiku Catherine Ashton, najavio je da će Srbija suspendirati primjenu sporazuma, ukoliko kosovska strana ne bude poštivala dogovor o IBM-u.
'Ukoliko bude suprotnog ponašanja na prijelazima i pojave se problemi za koje smo se dogovorili da neće postojati, Srbija će suspendirati provođenje ovog sporazuma', rekao je Dačić 4. prosinca nakon razgovora s Thacijem u Bruxellesu.
Priština prijelaze sa Srbijom naziva 'granicom' dok, Beograd inzistira da je riječ o 'administrativnim prijelazima'. (Hina)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook