Više je osoba uhićeno u subotu na Kosovu, gdje su oko "kritičnih instalacija" pojačane mjere sigurnosti nakon eksplozije koja je oštetila ključan kanal za vodoopskrbu tisuća stanovnika i dviju termoelektrana. Priština je odmah optužila Srbiju da je "orkestrirala ovaj napad", što je Beograd negirao.
Eksplozija je ostavila golemu rupu u jednome od betonskih zidova kanala Ibar-Lepenac koji stotine tisuća stanovnika sjevernog Kosova i dio glavnoga grada Prištine opskrbljuje pitkom vodom. Ta je voda nužna i za hlađenje dviju termoelektrana, čijim bi gašenjem u cijeloj zemlji nestalo električne energije.
Kosovski premijer Albin Kurti je u subotu ujutro, obilazeći mjesto eksplozije rekao da je osigurana "otprilike četvrtina" opskrbe vodom. Najavio je nekoliko uhićenja te još jednom za incident optužio Beograd. Policija je "obavila pretrese i uhićenja" te je "prikupila iskaze i dokaze, a zločinci i teroristi morat će se suočiti sa zakonom", rekao je, ustrajavši da Kosovo odgovornom smatra Srbiju.
U prvome priopćenju objavljenom nakon sastanka Vijeća sigurnosti kosovska je vlada već potvrdila da "prve indikacije ukazuju na to da je ovu eksploziju orkestrirala srpska država, koja ima mogućnost izvesti takav zločinački i teroristički napad".
U tom kontekstu Vijeće sigurnosti je "odobrilo dodatne mjere koje će omogućiti pojačanu sigurnost oko važnih objekata i mjesta, poput mostova, transformatora, antena, jezera, kanala itd."
Dio oko kanala za vodoopskrbu od petka navečer štiti KFOR, NATO-ove snage na Kosovu, stoji u priopćenju te organizacije.
Srbija je preko svojega ministra vanjskih poslova u subotu ujutro odbacila bilo kakvu odgovornost za eksploziju i "najoštrije" osudila ovaj "neprihvatljiv čin sabotaže".
Srbija "nedvosmisleno negira bilo kakvu umiješanost" i osuđuje "neutemeljene, neodgovorne i uznemirujuće" optužbe, izjavio je nešto kasnije srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić u priopćenju poslanom AFP-u i u videu objavljenom na Instagramu.