Taj najnasilniji incident otkako je Kosovo 2008. godine proglasilo neovisnost od Srbije pogoršao je napetosti između Prištine i Beograda.
"Postoje čvrsti dokazi da je svih 45 osumnjičenika počinilo kaznena djela povezana s terorizmom, kaznena djela protiv ustavnog poretka, financiranje terorizma i pranje novca", rekao je Blerim Isufaj, glavni tužitelj Posebnog tužiteljstva Kosova, na konferenciji za medije.
Policija je objavila 24. rujna 2023. da je oko 80 naoružanih napadača ušlo u Kosovo iz Srbije u oklopnim vozilima i da su se zabarikadirali u srpskom pravoslavnom samostanu u selu Banjska na sjeveru Kosova, području uglavnom naseljenom etničkim Srbima.
Trojica naoružanih napadača i kosovski policajac ubijeni su u pucnjavi, a ostali napadači pobjegli su u Srbiju pješice kroz brda, ostavljajući iza sebe automobile natovarene oružjem, streljivom i eksplozivom.
Tužiteljstvo je priopćilo da je među optuženima Milan Radoičić, vođa skupine i nekadašnji vodeći političar kosovskih Srba. Radoičić, koji živi u Srbiji, javno je priznao da je sudjelovao u pucnjavi.
Vjeruje se da se svi osumnjičenici, među kojima ima državljana Kosova, nalaze u Srbiji. Malo je vjerojatno da će biti predani kosovskim vlastima pošto Beograd ne priznaje neovisnost Kosova te ga i dalje smatra dijelom vlastitog teritorija.
Kosovo tvrdi da je Srbija odgovorna za pucnjavu. Beograd to poriče.
Globalna policijska agencija Interpol raspisala je početkom godine međunarodne tjeralice za 19 osumnjičenika među kojima je i Radoičić.
Oko 50.000 Srba koji žive na sjeveru Kosova ne priznaju prištinske institucije i Beograd smatraju svojim glavnim gradom. Često su se sukobljavali s kosovskom policijom i međunarodnim mirovnim snagama.