Najava najvećeg političkog događaja u Kini u proteklih pet godina pokrenula je lavinu analiza o stvarnom odnosu snaga u političkom vrhu zemlje. Dok se i dalje smatra da je stranački i državni vrh prožet nemalim brojem Jiangovih sljedbenika, strani analitičari procjenjuju da je utjecaj 81-godišnjeg političara počeo blijediti i da se Hu neće suočiti s osporavanjima na Kongresu u pogledu zacrtavanja smjera daljnjeg razvoja Kine i postavljanja svojih saveznika u ključna stanačka tijela.
Kongres će za nešto manje od mjesec dana u Pekingu okupiti vladajuću političku i gospodarsku elitu Kine - nešto više od dvije tisuće državnih dužnosnika, članova vlade, generala, direktora najvećih državnih institucija i poduzeća, gradonačelnika, stranačkih vođa iz 30 kineskih provincija, autonomnih oblasti i uprava.
Skup bi prema najavama trebao iza zatvorenih vrata potvrditi Hua na mjestu prvog čovjeka KP Kine te izabrati novi Centralni komitet u kojem je 200 najvažnijih ljudi u državi. To tijelo potom bi trebalo popuniti Politbiro kojem je na čelu najmoćnije tijelo u državi - Izvršni odbor KP Kine koji trenutno broji osam članova.
Upravo novi sastav tih najvažnijih političkih tijela u Kini, a
posebno Izvršnog odbora, pokazat će je li Hu, pet godina nakon stupanja na dužnost lidera KP Kine dovoljno moćan da postavi svoje ljude i marginalizira utjecaj svoga prethodnika Jianga.
Hu je na 16. kongresu 2002. najprije preuzeo stranačko vodstvo od Jianga, postajući novim glavnim tajnikom KP Kine, a u sljedeće dvije godine i položaj predsjednika države te položaj vrhovnog vojnog zapovjednika.
Analitičari su to ocijenili prvom mirnom smjenom generacija na čelu kako KP Kine, tako i NR Kine.
Prije pet godina, kada je stupio na dužnost, Hua su u političkom vrhu Kine dočekali zbijeni redovi saveznika Jiang Zemina, a od tada dio je odstranjen iz političkog vrha, među posljednjima i Jiangov sin koji je prošlog mjeseca izbačen iz utrke za moćni partijski Centralni komitet.
Analitičari procjenjuju da bi na ovom Kongresu Hu mogao u Izvršni odbor partije instalirati i svog nasljednika iz redova mlađe tzv. pete generacije kineskih političara uglavnom visoko obrazovanih muškaraca u 50-im godinama života. Kao najizglednijeg mediji spominju 52-godišnjeg ekonomistu Lia Keqianga, stranačkog predsjednika u provinciji Liaoning
na sjeveroistoku zemlje. Li je već član Centralnog komiteta KP Kine.
Hu bi na čelu KP Kine trebao ostati deset godina - do 2012. godine
Kongres će tijekom višednevnog zasjedanja zacrtati prioritete za
sljedeće razdoblje u kojem je pred Kinom postizanje stabilnog daljnjeg razvoja zemlje, borba protiv rastuće inflacije, stabiliziranje kretanja na burzama, osiguravanje dovoljnih izvora hrane, borba protiv zagađenja okoliša. Pred državnim vrhom suočavanje je i sa sve glasnijim nazadovoljstvom zbog produbljivanja jaza između bogatih i
siromašnih i korupcije dužnosnika na lokalnim razinama.
Kongresi KP Kine bili su mjesta s kojih su pokrenute najveće promjene u zemlji poput Kongresa održanog 1982. kada je tadašnji lider Deng Xiaoping predložio uvođenje tržišne ekonomije na kineski način i otvorio put ekonomskom razvoju zemlje.
KP Kina danas broji 73 milijuna članova i najbrojnija je stranka na svijetu.