U priopćenju se objašnjava kako je Komšić nezadovoljan odlukom švedske vlade o prijevremenu oslobađanju Plavšić jer njezino puštanje na slobodu prije odsluženja cjelokupne kazne nije bila nikakva obveza, nego tek mogućnost.
>> VIDEO: Plavšićku dočekao Dodik i dopratio je u stan
'Neprihvatljivo je i kompromitirajuće za švedsku vladu ponašanje njezina ministra vanjskih poslova Carla Bildta, koji je bio svjedokom obrane na suđenju Biljani Plavšić te ju je posjećivao u zatvoru, da bi na kraju sudjelovao u donošenju te vladine odluke', ističe se u priopćenju iz predsjedništva BiH.
Također se podsjeća kako je Komšić još u rujnu 2008. uputio pismo predsjedniku švedske vlade i parlamenta u kojemu je zatražio od švedskih vlasti da ne odobre prijevremeno oslobađanje Plavšić. Komšić je tada upozorio kako bi u bosanskohercegovačkoj javnosti neprimjerenim bio smatran svaki čin milosti prema osobi osuđenoj za najgore zločine protiv čovječnosti.
Otkazavši posjet Švedskoj, predsjedatelj predsjedništva BiH izrazio je žaljenje i uputio ispriku zbog otkazivanja švedskom kralju Carlu XVI. Gustafu.
Prosvjedovali i kažnjenici u Zenici
Mediji u BiH izvijestili su danaa kako su zbog puštanja Biljane Plavšić na slobodu prosvjedovali i kažnjenici u zatvoru u Zenici. Zatvorska uprava potvrdila je kako je skupina zatvorenika počela prosvjedovati u ponedjeljak tražeći da se udovolji i njihovim molbama za prijevremeno puštanje na slobodu kad se već takvi ustupci čine osuđenicima za ratne zločine poput Biljane Plavšić.