Komšić je istaknuo kako nitko ne osporava Hrvatskoj pravo da izgradnjom mosta kopno - Pelješac spoji svoj teritorij.
"Za BiH je bitno da se definiraju njene pomorske granice, uključujući i vrh poluotoka Klek i otoke Mali i Veliki Školj", kazao je Komšić.
"Prema prijedlogu Pomorskog instituta u Splitu ovi otoci (Mali i Veliki Školj) i vrh Kleka su teritorij BiH te pomorska granica mora pratiti vrh poluotoka", kazao je Komšić dodajući da u tom slučaju pomorska granica BiH zalazi pod planirani most kopno - Pelješac.
"Ni to ne mora biti problem. U Hrvatskoj navodno nije izrađen
izvedbeni plan mosta. Po nekim informacijama nitko ne zna koliko taj most košta, ali to je njihova (hrvatska) stvar. U Hrvatskoj je predizborno vrijeme i ovo je jedno od ključnih pitanja u južnom dijelu Hrvatske", ocijenio je Komšić.
Po njegovim riječima potrebno je da BiH riješi s Hrvatskom pitanje imovine.
"Vrijednost imovine BiH u Hrvatskoj tri puta je veća nego obrnuto i ukupno iznosi 1,5 milijardi dolara", rekao je Komšić.
Za prijedlog hrvatske Vlade o davanju Bosni i Hercegovini statusa najpovlaštenije nacije za Luku Ploče, Komšić je kazao kako je to "samo početak stvarnih pregovora, ali će se ovo pitanje stvarno moći riješiti tek nakon izbora u Hrvatskoj".
Komšić je situaciju u BiH ocijenio "vrlo kompliciranom", posebice s aspekta reforme policije koja je uvjet za potpisivanje Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju s EU.
"Poseban problem je što rješavanje kosovskog pitanja utječe na situaciju u BiH, odnosno neki čimbenici iz naše zemlje (BiH) rade u punom dogovoru s Beogradom kako bi ojačali njegovu poziciju u pregovorima o statusu Kosova", kazao je Komšić aludirajući na političko vodstvo Republike Srpske.