Ovisnost o pametnim telefonima najviše, čini se, pogađa azijske zemlje. Nedavnom studijom proučavano je oko 1.000 studenata Južne Koreje, u kojoj 72% djece starije od 11 godina provodi u prosijeku 5,4 sata dnevno na pametnom telefonu, a njih 25 posto smatraju se ovisnicima o pametnim telefonima. Studija će biti objavljena 2016., a za sada je poznato da su istraživači otkrili da je stres važan pokazatelj i ako ga osjećate prekomjerno kada niste uz mobitel, vjerojatno je da ste ovisni o mobitelima, piše BBC.
Pametni telefoni važni su u mnogim kulturama, ali Azijati ih koriste, čini, se mnogo više nego ostali. Samo primjera radi, u Aziji je gotovo pa obavezno fotografirati obrok prije nego ga počnete jesti.
Zbog gledanja u mobitel tijekom obavljanja još jedne radnje, brojne su osobe stradale. Primjerice, jedna je žena pala s pristaništa za brodove dok je pregledavala Facebook, druga je pala u kanalizaciju. Azijsko društvo najviše je zabrinuto za mlade.
DIGITALNA DETOKSIKACIJA Kako mi je pad mobitela u WC promijenio život
'Mladima nedostaje razina zrelosti, zbog čega im je teže kontrolirati korištenje pametnih telefona', rekao je Chong Ee-Jay, menadžer centra koji se bavi odvikavanjem od modernih tehnologija u Singaporu.
Emma Yoon, 19-godišnjakinja iz Južne Koreje podvrgnuta je tretmanu za nomofobiju još od travnja 2013. 'Moj telefon postao je moj svijet. Postao je moj produžetak. Srce bi mi ubrzano kucalo i dlanovi su mi se znojili kada sam mislila da sam ga izgubila. Nikamo nisam išla bez njega', ispričala je Yoon.
Telefon ju je, kažu roditelji, otuđivao od svakodnevnog života. Na primjer, više nije imala hobije, i izbjegavala je školske aktivnosti.
Mnogi će se ljudi osjećati drugačije, možda čak i pomalo potišteno kada shvate da su telefon zaboravili kod kuće, al razlika između njih i ovisnika je da telefon oduzima pažnju s drugih poslova i koncentrirani su na anksioznost kada nemaju mobitel kraj sebe. Studija je do sada također pokazala da osobe koje su na društvenim mrežama imaju veću šansu postati ovisni o telefonima.
Situacija kod mladih toliko je izmakla kontroli da vlasti nekoliko azijskih država ozbiljno razmišljaju o nametanju posebnih regulacija za kontroliranje korištenja pametnih telefona.
U Južnoj Koreji, Vlada je uvela aplikaciju kojom motri korištenje pametnih telefona kod tinejdžera. Vlasti su također nametnule niz mjera kojima se djeci brani pristup online igricama nakon ponoći.
Kina već godinama ima vojne kampove u kojima se djeca liječe od ovisnosti o novim tehnologijama.
Konzultant psihijatar Thomas Lee smatra da bi azijske države trebale ovisnost o pametnim telefonima tretirati kao i mentalne poremećaje poput ovisnosti o seksu i kockanju.
'Korištenje pametnih telefona da bi se poboljšalo raspoloženje vrlo je slično kao stimulaciji raspoloženja putem droga', kaže Lee.
'Kao i ovisnici o drogama, i ovisnici o pametnim telefonima također će pokazivati simptome poput uznemirenosti, anksioznosti, pa čak i ljutnje', zaključuje Lee.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook