Gaurdian navodi da je 2006. godine zbog neovlaštenog upada kineskih informatičara došlo do "pada" dijela sustava u Donjem domu, a da noviji upadi nisu doveli do većih smetnji, ali zabrinjava njihova učestalost.
Službeni britanski izvori nisu odgovorili na upite o ovim upadima a Foreign Office kazao je da ne želi komentirati pitanja vezana za sigurnost.
Američki Pentagon potvrdio je u utorak da je u lipnju njegov
kompjutorski sustav bio izložen hakerskom upadu, ali ne i da iza upada stoji kineska vojska, kako je navedeno u novinskim izvješćima.
Ministarstvo obrane svakodnevno je izloženo pokušajima kompjutorskih napada i uvelo je mjere agresivnog odgovora kako bi odvratilo te napade, rekao je u utorak glasnogovornik Pentagona Bryan Whitman.
On se obratio novinarima u povodu medijskih izvješća o hakerskom napadu na ured ministra obrane Roberta Gatesa početkom 2007., iza kojeg je navodno stajala kineska vojska.
Ministarstvo vanjskih poslova u Pekingu u utorak je zanijekalo
izviješće londonskog Financial Timesa da je kineska vojska izvela hakerski napad na Pentagon, ocjenjujući da takve tvrdnje "odražavaju mentalitet Hladnog rata".
FT je citirao visokog dužnosnika Pentagona koji je kazao kako postoji "veliki stupanj vjerovanja" da je za napad odgovorna
Narodnooslobodilačka vojska Kine.
Glasnogovornik Pentagona Bryan Whitman je potvrdio da se napad dogodio u lipnju, no odbio je identificirati podrijetlo napada. Često je teško utvrditi istinsko podrijetlo upada u kompjutoski sustav a još teže povezati upad s određenom zemljom ili vladom, kazao je.