Sve veće promijene

Kineska demokracija: Kinezi žele znati u što ide njihov novac

Slika nije dostupna
Stanovnici kineskog grada Wenlinga, dobili su priliku kakva se često ne ukazuje kineskim građanima. Mogli su javno iznijeti svoje zahtjeve o tome gdje smatraju da bi se javna sredstva u njihovom gradu trebala uložiti.

Autoritativna Kina i njezina vlast polako se mijenjaju, a kako kinesko društvo postaje sve bogatije, tako Kinezi počinju sve više braniti svoja prava kao poreznih obveznika. U prostoriji punoj Vladinih dužnosnika, biznismen Zhou Jusheng uzeo je mikrofon u ruke i jednostavno zatražio od vlasti da dovrše asfaltiranje i uređenje industrijskog parka, u kojem je smještena i njegova tvornica dijelova za bušilice.

Iako je njegov zahtjev prema vlastima skroman, prema mjerilima zemalja Zapada, on ipak govori o tome kako su u Kini na pomolu nove promjene. 'Mogao bi reći i kako sam samo uzalud trošio dah, ali kao građanin, imao sam potrebu progovoriti', rekao je kasnije u svojoj tvornici Zhou, piše AP. Kineska Vlada, zbog općenitog bogaćenja društva, primorana je građanima dati sve više prostora u donošenju odluka vezanih za javno financiranje, koje dolazi iz džepa kineskih građana.

Iz Pekinga je obećano kako će Vladini odjeli javno objaviti svoje budžete unutar sljedeće tri godine, a četiri ministarstva su to napravila već ovog proljeća. Neki gradovi u Kini objavljuju plan javne potrošnje, dok se u ostalima održavaju javne tribine o određenim javnim projektima. 'Obični ljudi imaju pravo pitati vlasti, kako trošite moj novac? Je li ga trošite na mene?', istaknuo je Li Fan, koji je savjetnik gradskih dužnosnika Wenlinga. Kinezi su počeli shvaćati kako je novac u javnim budžetima zapravo njihov, a ov lokalnih vlasti i Vlade traže da ih se uključi o donošenje odluka o njegovom trošenju.

Povezane teme