Lažni rat ili stvarna opasnost?

Evo što povezuje Donalda Trumpa i Kim Jong-Una: "Obojica ovo stvarno žele"

Slika nije dostupna
Donald Trump i Kim Jong Un koji se ovih dana međusobno izazivaju "slanjem" raketa, s jedne strane ne mogu biti različitiji, ali su opet u mnogočemu iznenađujuće slični.

Sjevernokorejski diktator Kim Jong Un i američki predsjednik Donald Trump na vrhuncu su međusobnih provokacija, a svjetska javnost sa strepnjom promatra hoće li jedan od njih otići korak dalje i stvarno upotrijebiti ubojito oružje.

Na prvi pogled, razlike između dvojice lidera su velike.

"Donald Trump vjerojatno je najomraženiji predsjednik SAD-a dok je Kim Jong Un izabrani nasljednik. Dok je Kim bio još 'zelen' kad je došao na vlast i jedan je od najmlađih predsjednika ikad, a na vlasti je već šest godina, Trump je djedica u 70-tima koji je sada prvi put na političkoj funkciji. To je jedna čudna situacija u kojoj je Kim Jong Un politički puno iskusniji iako je Trump dvostruko stariji od njega", tumači John Delury, profesor na Yonsei sveučilištu u Seulu.

Kim vjerojatno misli da će biti tu i nakon što Trumpa ne bude, ističe, jer je on izabrani nasljednik, dio dinastije kojoj pripada predsjednički naslov. Osim toga, ne mora se brinuti za naslove u novinama niti se raspravlja na Twitteru.

Ono što je povezuje obojicu predsjednika je da cijene odanost pa su se okružili ljudima na koje mogu računati, a isto tako u vladi su zaposlili rodbinu. I dok je u sjevernokorejskom sustavu to formalizirano odavno, Trump je uveo tu novinu u Bijelu kuću zaposlivši kao savjetnike kćer Ivanku i njezinog supruga Jareda Kushnera.

Sjeverna Koreja već desetljećima upućuje prijetnje, najčešće prema Južnoj Koreji, poput one da će Seul pretvoriti u "more vatre". Tvrdnje o ugroženosti od strane Amerike koriste se pak za jačanje režima Kim Jong Una.

Za teatralnog Trumpa ovakva je retorika izazov koji kao da je jedva dočekao.

"On se ponaša kao da je u televizijskom realityju u kojem svaki dan može imati svoj mini-show. On treba neprijatelja, osjećaj drame, dobrog i lošeg momka. To su klasični elementi zabavne emisije", ocijenio je Delury.

Sjeverna Koreja je, prema njegovim riječima, izvrsna prilika za vođenje "lažnog rata".

"Njih dvojica ovako će se ponašati četiri godine. Meni se čini da i jedan i drugi to stvarno žele i mislim da su uspješni u tome", zaključio je John Delury za Business Insider.