Mas je pismo poslao i premijeru Zoranu Milanoviću te najavio referendum o navedenom pitanju, koji neće biti pravno obvezujući, već više savjetodavnog karaktera. Ono što bi se moglo postići tim referendum je zapravo početak pritiska na španjolsku vladu da započne pregovore o osamostaljenju Katalonije.
Katalonska javna televizija neće emitirati kraljev govor
Još u lipnju 2013., tjedan dana nakon što je Hrvatska ušla u EU, u Barceloni su se sastali Artur Mas i tadašnji hrvatski veleposlanik Neven Pelicarić. "Hrvatska je model za Kataloniju. Ona je dokaz da pristupanje ne ovisi o tome je li zemlja velika ili mala, već o volji njenih građana", rekao je tada Mas, a doznaje Večernji list.
Slične stavove dijeli i Albert Teixidor Lima, član stranke Convergéncia i Unió, koja traži odcjepljenje Katalonije od Španjolske. "Za nas je Madrid što je za Hrvatsku nekada bio Beograd. Nikada nisu prihvatili da imamo svoj identitet i pravo na samoodređenje", istaknuo je Lima.
Niti jedan EU čelnik nije odgovorio na pismo, jer se svi oni ograđuju od diskusije o "katalonskom pitanju". Komisija Europske unije ranije je iznijela stav da će Katalonija, ako se odvoji od Španjolske, ostati izvan Unije i moraćti će zatražiti članstvo u EU.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook