Najviši sud u Njemačkoj Savezni vrhovni sud (BGH) potvrdio je raniju presudu protiv sada 99-godišnje Irmgard Furchner. Bivša tajnica u njemačkom koncentracijskom logoru Stutthof kod Gdanjska u Poljskoj tom je presudom u prosincu 2022. bila osuđena na dvije godine zatvora uvjetno zbog suučesništva u ubojstvu u 10.505 slučajeva i pokušaju ubojstva u pet slučajeva.
BGH je odbio reviziju koju su odvjetnici Irmgard Furchner podnijeli protiv presude Zemaljskog suda u Itzehoeu. Suci smatraju dokazanim da je kao tajnica zapovjednika logora Paula Wernera Hoppea dala ključan doprinos funkcioniranju koncentracijskog logora. Svojim radom, prema mišljenju BGH-a, snosila je suodgovornost za sustavno ubijanje zatvorenika, piše Deutsche Welle.
U sudskom postupku protiv Furchner prvi put je optužena jedna civilna zaposlenica. Ovom presudom Savezni vrhovni sud potvrđuje da se i osobe koje su obavljale "samo" administrativne poslove u koncentracijskim logorima mogu smatrati odgovornima za zločine nacističkog režima.
Procjenjuje se da je u njemačkom koncentracijskom logoru Stutthof život izgubilo više od 60.000 ljudi, među njima židovski zatvorenici, poljski partizani i sovjetski ratni zarobljenici.
Furchner je imala 18 godina kada je počela raditi kao stenodaktilografkinja u njemačkom koncentracijskom logoru Stutthof kod Gdanjska u Poljskoj. Odvjetnici optužene su tvrdili da ona nije bila svjesna da je dio ubilačkog aparata. Svoj je posao doživljavala kao običan tajnički posaoa, tvrdili su da se nije moglo dokazati njezino konkretno suučesništvo u ubojstvima, jer nije bilo jasno koje je naredbe i dopise konkretno tipkala.
No, BGH je slijedio argumentaciju Saveznog državnog odvjetništva. Sud je odbacio tvrdnju da je njezin rad imao samo svakodnevni karakter. Ona je imala, kako navode, pozitivno znanje o kriminalnim djelima glavnih počinitelja koje je podržavala i unatoč tome se svojim radom solidarizirala s njima. Odnosno, kako je to formulirao državni odvjetnik Udo Weiß: "Irmgard Furchner je sjedila izravno i dobrovoljno u kontrolnoj točki koncentracijskog logora."
Na pitanje treba li žena u ovako visokoj starosnoj dobi biti osuđena, sutkinja BGH-a je izjavila: "Zakon je jasan: ubojstvo ne zastarijeva." To vrijedi i za pomaganje u ubojstvu.
Kasna, ali povijesna presuda
U sudskom postupku protiv Furchner prvi put je optužena jedna civilna zaposlenica. Ovom presudom Savezni vrhovni sud potvrđuje da se i osobe koje su obavljale "samo" administrativne poslove u koncentracijskim logorima mogu smatrati odgovornima za zločine nacističkog režima.
Središnji ured u Ludwigsburgu još uvijek vodi istrage u slučajevima zaposlenika koncentracijskih logora. No zbog visoke starosti mogućih počinitelja te istrage sve više postaju utrka s vremenom. Naime, sudovi mogu odbiti pokretanje postupka ako optuženi ne budu smatrani procesno sposobnima. Suđenje Irmgard Furchner moglo bi biti jedno od posljednjih.