Vladina internetska stranica za neobvezujući referendum pokazuje da je samo 23 posto od 2,2 milijuna birača s pravom glasa sudjelovalo na glasovanju u Portoriku, a od njih je 97 posto podržalo ideju o 51. američkoj državi.
Guverner Portorika Ricardo Rossello vodio je kampanju za državnost kao najbolji put za poboljšanje gospodarskog stanja na karipskom otoku s dugom od 70 milijardi dolara, stopom siromaštva od 45 posto, uništenim školstvom i gotovo bankrotiranim mirovinskim i zdravstvenim sustavom.
"Od danas savezna Vlada više neće moći ignorirati glas većine američkih građana u Portoriku", poručio je Rossello u priopćenju.
Pristaše državnosti nadaju se da bi novi status omogućio teritoriju ravnopravnost s 50 američkih država, što znači i pristup saveznim fondovima i pravo glasa za američkog predsjednika.
Prema sadašnjem sustavu, 3,5 milijuna američkih građana Portorika ne plaća savezne poreze, ne glasa na predsjedničkim izborima i ne prima proporcionalno savezno financiranje programa poput Medicaid sustava zdravstvenog osiguranja za siromašne. Američka Vlada na portorikanskom teritoriju nadgleda područja poput infrastrukture, obrane i trgovine.
Rossello će tražiti od Kongresa da poštuje rezultat referenduma, ali problemi Portorika u Washingtonu imaju nizak prioritet.
Dvije glavne oporbene stranke bojkotirale su glasovanje, na kojem su se Portorikanci mogli odlučiti između triju opcija - postati američkom državom, ostati u statusu teritorija ili postati neovisnom državom.
Umjesto da odu na birališta, oko 500 Portorikanaca marširalo je ulicama San Juana i tražilo neovisnost, mašući zastavom Portorika i paleći američku zastavu.
"Ovo je lažni plebiscit, naša je budućnost neovisnost, moramo sami odlučiti o svojoj sudbini", rekla je jedna od organizatorica prosvjeda Liliana Laboy.
Prosvjednici su također bili ljuti zbog organiziranja skupog referenduma u vrijeme kada je zatvoreno više od 400 škola, a mnogi Portorikanci se bore kako bi spojili kraj s krajem. (HINA)