Navodno su u tužiteljstvu „na takav postupak primorani zbog kratkoće vremena da se pripremi nova optužnica, te će hrvatske žrtve ostati u dijelovima optužnice koji govore o ratnim zločinima“.
'Svjesni smo žrtava koje su Hrvati podnijeli tijekom 1992. godine i potpunog istrebljenja s prostora današnjeg RS-a, ali jednostavno nemamo vremena', rekao je sugovornik Pincom.info-a.
Optužnica za genocid u slučaju protiv Radovana Karadžića, kako doznajemo, reducirat će se samo na prostor nekadašnje zaštićene zone UN-a - Srebrenice.
U haškom tužiteljstvu se nadaju kako neće biti teško dokazati Karadžićevu ulogu u Srebrenici zbog presude Međunarodnog suda pravde u slučaju bh. tužbe protiv Srbije u kojoj je dokazan genocid.
Podsjetimo, u još aktualnoj optužnici koju je potpisala bivša haaška tužiteljica Cara del Potne, Karadžić se tereti za zlodjela prema 11 točaka optužnice među kojima je prva i najteža – genocid nad Bošnjacima i Hrvatima, u sjeverozapadnoj Bosni, Posavini i Podrinju. U dijelu optužnice stoji: "Radovan Karadžić planirao je, poticao, naredio, počinio ili na drugi način pomogao i podržao planiranje, pripremu ili provedbu uništavanja, u cijelosti ili djelomično, nacionalnih, etničkih, rasnih ili vjerskih grupa bosanskih Muslimana i bosanskih Hrvata...".
I iz nedavnog priopćenje iz ureda bošnjačkoga člana Predsjedništva BiH Harisa Silajdžića da se naslutiti da će se nova izmijenjena optužnica protiv Karadžića u dijelu koji govori o genocidu odnositi isključivo na Srebrenicu.
I prije šest godina u slučaju protiv srbijanskoga diktatora Slobodana Miloševića haško tužiteljstvo pokušalo je iz dijela optužnice o genocidu izbaciti bh. Hrvate, no Carla del Ponte je od toga odustala nakon oštre reakcije hrvatske javnosti u BiH.
Inače genocid je najteži oblik zločina kojega čovječanstvo poznaje, a odnosi se na istrebljenje rasne, etničke ili vjerske skupine sa određenog teritorija. Na prostorima BiH koje danas obuhvaća RS prije rata je živjelo preko 200.000 Hrvata, a danas ih je preostalo svega oko 10.000.