Kanada i Indija imali su jako dobre diplomatske odnose do 1974. godine kad je Indija šokirala svijet aktiviranjem svoje nuklearne bombe. Nitko nije bio šokiraniji od Kanade koja ih je optužila da su plutonij za bombu izvukli iz kanadskog nuklearnog reaktora, dara koji je trebao poslužiti samo u mirotvorne svrhe. Odnosi su zahladili, a Kanada je prestala podupirati Indijski atomski program.
Pa ipak, čak i za vrijeme tih nuklearnih tenzija, Kanada i Indija nisu jedna drugoj protjerali ambasadore, a baš to se u ponedjeljak odigralo u glavnim gradovima Ottawi i New Delhiju. U središtu sukoba je prošlogodišnje ubojstvo jednog od vođa sikhske manjine u Kanadi, Hardeepa Singha Nijjara kojeg su dvojica maskiranih napadača ubili na ulazu u hram u Surreyu, gradu u Britanskoj Kolumbiji, jednoj od kanadskih provincija.
Sikhi, kojih u Kanadi živi oko 770 000, etnoreligijska su skupina koja se u Indiji 80-ih i početkom 90-ih intenzivno borila u krvavom ustanku za nezavinost Khalistana, djela indijske regije Punjab gdje većinu stanovništva čine Sikhi. Ubijeni Singh Nijjar bio je dio sikhske dijaspore u Kanadi i borac za khalistansku neovisnost, a od Indije je bio označen kao terorist, piše britanski BBC.
Kanadski premijer Justin Trudeau izjavio je da kanadska policija istražuje sumnje da iza nasilne smrti Singh Nijara stoje indijski agenti, koje je i sama policija u svojem priopćenju optužila da su umiješani u "ubojstva, iznude i nasilna djela" uperena protiv prokhalistanski raspoloženih Sikha.
Indija kanadske optužbe odbacuje kao smiješne, a tvrde da se sve ovo događa jer aktualni kanadski premijer ima pred sobom parlamentarne izbore iduće godine, pa se na ovoj način udvara golemoj sikhskoj dijaspori u Kanadi.