U jesen 2012. godine Amerikanka Lindsey Stone radila je za organizacije LIFE koja je pomagala odraslim osobama s mentalnim problemima. Lindsey je bila je jedna od pratiteljica skupine na izletu u Washington gdje su, između ostalog, posjetili i Nacionalno groblje u Arlingtonu, poznato po tome da su na njemu sahranjeni brojni američki vojnici.
Izvan posla Lindsey i njena prijateljica Jamie, koja je također radila za LIFE', iz fore su voljele snimati glupe fotografije. Primjerice, fotografirati se s cigaretom u ustima ispred znaka 'zabranjeno pušenje' ili ispred poznatih kipova oponašajući njihove poze.
Isto su napravile i u Washingtonu, na groblju u Arlingtonu na kojem stoji znak 'Tišina i poštovanje'. Lindsey je pozirala ispred tog znaka glumeći da viče i psuje s podignutim srednjim prstom. Fotografiju su stavile na Facebook, dobile nekoliko negativnih komentara, no nisu se previše obazirale, misleći kako se ne radi o nečem posebnom.
5 stvari koje morate maknuti s Facebooka. Odmah!
Nekoliko tjedana kasnije, dok su sjedile u restoranu, mobiteli su im počeli divljati. Facebook obavijesti su ih preplavile. Budući da djevojke nisu imali namještene postavke privatnosti fotografija se počela dijeliti diljem društvene mreže, a Lindsey je postala državni neprijatelj broj jedan.
Ovo su samo neki od komentara na njenu fotografiju.
'Lindsey Stone mrzi vojsku i vojnike koji su poginuli u ratovima.'
'Ti si čisto zlo!'
'Trebala bi gorjeti paklu!'
U roku nekoliko sati na Facebooku je nastala stranice 'Otkaz za Lindsey Stone' koja je u kratkom roku prikupila više od 12.000 'lajkova'. Lindsey je bila uništena, a u prilog joj nije išlo ni to što je 'jednostavno morala' pročitati svaki komentar o sebi, piše Guardian.
Idući dan pred kućom su joj osvanule televizijske ekipe. 'Doslovce preko noći je nestalo sve što sam voljela', kaže Lindsey koja je zbog cjelokupne situacije ostala bez posla, a potom i pala u depresiju što je rezultiralo njenim zatvaranjem u četiri zida na godinu dana.
Nitko joj nije odgovarao na molbe za posao. Kada bi i dospjela na razgovor objasnila bi im svoju situaciju jer je znala da jednim klikom miša mogu saznati cijelu njenu priču. Na jednom razgovoru je to pak zaboravila spomenuti, posao u centru za djecu s autizmom je dobila te je otada prošlo šest mjeseci. Njeni šefovi još ne znaju ili bar ne govore o tome.
Lindsey nikada nije mogla biti u potpunosti opuštena ili sretna. Taj internet teror joj je uvijek visio nad glavom.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook